Allmoge

ALLMOGE
Den folkliga möbelkulturen i Hälsingland och Jämtland tillhör de främsta i landet. Bönderna i dessa landskap blev välbärgade efter försäljningar av bland annat skog och lin. Rikedomen tog sig uttryck i stora gårdar med vackert dekorerade interiörer, målade möbler och även omsorgsfullt dekorerade fästmögåvor. Bukowskis temaauktion innehåller flera vackra exempel på detta. Ståndsmässiga dubbelskåp från Jämtland, mössbord från Järvsö och väggskåp från Forsa och Ljusdal. Temat innehåller ett flertal fästmögåvor från Hälsingland i form av skrin, bröllopsskedar och inte minst vackra skäktknivar. En riktig raritet är den unika väggmålningen av Jonas Hertman som ursprungligen målades till en gård i Mo, Hälsingland.

ÖLGÅS, "Kjenge", Norge, 1700-tal.
Slutpris
16 000 SEK
Utropspris
20 000 SEK
TRÅG, allmoge, Jämtland, 1800-tal.
Slutpris
350 SEK
Utropspris
1 800 SEK
ROTKORG, allmoge, möjligen Hälsingland, 1800-tal.
Slutpris
6 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK
KORG SAMT FAT, allmoge, Hälsingland, 1800-tal.
Slutpris
8 300 SEK
Utropspris
2 500 SEK
KNUTKORG, allmoge, 1800-tal.
Slutpris
750 SEK
Utropspris
1 500 SEK
KALK, allmoge, Hälsingland, 1800-tal.
Slutpris
11 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
TRÅG, 2 st, allmoge, Hälsingland, 1800-tal.
Slutpris
1 300 SEK
Utropspris
1 800 SEK
LYKTA, allmoge, Hälsingland, 1800-tal.
Slutpris
600 SEK
Utropspris
1 500 SEK
LJUSPLÅTAR, 3 st, 1700-tal.
Slutpris
1 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK
TRÅG, allmoge, Hälsingland, 1800-tal.
Slutpris
530 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BOCKBORD, allmoge, omkring 1900.
Slutpris
11 150 SEK
Utropspris
8 000 SEK
FAT, lergods, allmoge. Daterad 1807.
Slutpris
4 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
VINDFLÖJEL, daterad märkt JCVN 1691.
Slutpris
9 700 SEK
Utropspris
10 000 SEK
Slutpris
470 SEK
Utropspris
2 000 SEK
KORG, allmoge, Hälsingland, 1800-tal.
Slutpris
1 302 SEK
Utropspris
1 500 SEK
TRÄSKULPTUR, 1800-talets andra hälft.
Slutpris
2 900 SEK
Utropspris
2 500 SEK
LJUSPLÅTAR, 2 st, 1700-tal.
Slutpris
1 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK
TRÅG, allmoge, Hälsingland 1800-tal.
Slutpris
400 SEK
Utropspris
1 800 SEK
SKÄKTKNIV, allmoge, Trönö, Hälsingland, märkt 1845.
Slutpris
4 900 SEK
Utropspris
5 000 SEK
SLEV, allmoge, daterad 1903.
Slutpris
475 SEK
Utropspris
1 500 SEK
FAT, lergods, allmoge. Hälsingland. Daterad 1831.
Slutpris
2 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK
SKRIN, allmoge, Hälsingland, märkt LPD 1847.
Slutpris
1 650 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SKRIN, allmoge, Hälsingland, märkt JJD 1814.
Slutpris
1 900 SEK
Utropspris
3 000 SEK
KRUKA SAMT KANNA, lergods, allmoge, 1800-tal.
Slutpris
1 050 SEK
Utropspris
1 800 SEK
HÖRNSKÅP, allmoge, bär datum 1789.
Slutpris
2 850 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SKÄNK, allmoge, Hälsingland, 1800-tal.
Slutpris
3 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
ÖLGÅS, "Kjenge", Norge, 1800-talets första del.
Slutpris
6 100 SEK
Utropspris
6 000 SEK
FÄBODSTOLAR, 2 st, allmoge, Hälsingland, 1800-tal.
Slutpris
2 900 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SPEGEL, allmoge, s k glasmästarspegel. 1800-tal,
Slutpris
3 700 SEK
Utropspris
2 000 SEK