Lilavati och Bengt Hägers Samling

LILAVATI OCH BENGT HÄGERS SAMLING
Samlingen består av verk från Indien, Kina och Japan och reflekterar Lilavati och Bengt Hägers intresseområden. Bengt Häger var en av Europas ledande impressarios och arbetade hela sitt liv för att marknadsföra dans. Han grundade bl.a. Dansmuseet och Dans- och Cirkushögskolan i Stockholm. Lilavati Devi var framträdande inom indisk dans och kom till Sverige med en danstrupp ledd av Ram Gopa. Efter många års brevväxlande med Bengt stannade hon i Sverige och de gifte sig 1954. Samlingen omfattar 100 nummer som säljs i två delar. Dels i denna onlineauktion - dels på Important Spring Sale. Läs mer här >

SKULPTUR, brons. Indien, 1900-tal.
Slutpris
2 700 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SKULPTUR, brons. Indien, tidigt 1900-tal.
Slutpris
2 610 SEK
Utropspris
4 000 SEK
GUDOM, brons. Qingdynastin, 1800-tal eller äldre.
Slutpris
2 400 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SKÅP, lack. Japan, Meiji (1868-1912).
Slutpris
2 400 SEK
Utropspris
4 000 SEK
MÅLNINGAR, tre stycken. Kina, 1900-tal.
Slutpris
9 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
RÖKELSEKAR, brons. Sydostasien, 1900-tal.
Slutpris
550 SEK
Utropspris
1 500 SEK
MÅLNING, av Li Zhongqin, signerad.
Slutpris
6 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
MASK, trä. Sydostasien, tidigt 1900-tal.
Slutpris
2 600 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SKÅP, Kina, 1900-tal.
Slutpris
1 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
HYLLA, omkring år 1900.
Slutpris
2 500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BÖCKER, fyra stycken. Japan, 1900-tal.
Slutpris
300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SKULPTUR, trä. Indien, omkring 1900.
Slutpris
350 SEK
Utropspris
1 500 SEK
FÖRVARINGSLÅDA, 1900-tal.
Slutpris
350 SEK
Utropspris
1 500 SEK
LAMPBORD, orientalisk. 1900-tal.
Slutpris
300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SKULPTUR, sten. Indien.
Slutpris
3 201 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SKULPTUR, sten. Mesoamerika.
Slutpris
2 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SYBORD, Empirstil, 1900-talets första hälft.
Slutpris
400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BORD, trä. Kina, tidigt 1900-tal.
Slutpris
68 666 SEK
Utropspris
8 000 SEK
RULLMÅLNING, färg på papper. Japan, 1900-tal.
Slutpris
400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SKULPTUR, trä. Indien, tidigt 1900-tal.
Slutpris
1 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
FOTOALBUM. Japan, Meiji (1868-1912).
Slutpris
4 421 SEK
Utropspris
1 500 SEK
GUDOM, trä. Japan, 1800-tal.
Slutpris
1 100 SEK
Utropspris
1 500 SEK
Slutpris
1 500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BRICKA, trä och lack. Japan, Meiji (1868-1912).
Slutpris
1 000 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SKULPTUR, alabaster. Indien, 1900-tal.
Slutpris
2 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SKULTPUR, brons. Indien 1900-tal.
Slutpris
1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SKULPTUR, sten. Kina, 1900-tal.
Slutpris
2 700 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BYRÅ, Orientalisk, 1900-tal.
Slutpris
2 500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BOKHYLLA, 1900-talets början.
Slutpris
500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SERGE GLADKY, "JEAN BORLIN".
Slutpris
5 400 SEK
Utropspris
6 000 SEK
SKULTPUR, försilvrad. Indien, 1900-tal.
Slutpris
3 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
Slutpris
3 050 SEK
Utropspris
3 000 SEK
RITUELLT, kopparlegering. Indien, sent 1800-tal.
Slutpris
800 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BORD, Kina, 1800-talets senare del.
Slutpris
4 200 SEK
Utropspris
5 000 SEK