Robert Högfeldt

ROBERT HÖGFELDT
Gustaf Robert Högfeldt föddes 1894 i Eindhoven, Holland och dog 1986 i Stockholm. Han var bildkonstnär och är främst känd som akvarellist. I hans bilder återfinns ofta komiska och sagolika berättelser. Han studerade i Paris, Düsseldorf samt i Stockholm och finns representerad på Nationalmuseum och Moderna Museet i Stockholm. Mest känd är han för sina humoristiska bilder och bokillustrationer, ett exempel är illustrationerna till Maria Olofssons bok ”På trollkalas, sagor för snälla och stygga barn”. I denna temaauktion kan du välja mellan 12 olika verk ur hans produktion.

12 föremål
ROBERT HÖGFELDT, blandteknik på papper, signerad.
Slutpris
1 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
ROBERT HÖGFELDT, blandteknik på papper, signerad R. Högfeldt.
Slutpris
1 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
ROBERT HÖGFELDT, akvarell på papper, signerad R. Högfeldt.
Slutpris
10 500 SEK
Utropspris
5 000 SEK
ROBERT HÖGFELDT, blandteknik på papper.
Slutpris
4 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
Slutpris
40 500 SEK
Utropspris
10 000 SEK