Inger Estham

INGER ESTHAM
Textilexperten Inger Estham var fil.lic. i konstvetenskap, teol. dr.h.c. vid Uppsala universitet och utbildad på Konstfackskolan i Stockholm. Hon var avdelningsdirektör och enhetschef för textilenheten vid Riksantikvarieämbetet och Statens historiska museer. Hon var specialist på kyrkliga textilier från medeltid till 1900-tal. Inger Estham föddes i Stockholm, hade rötter i Kullabygden och i Norge och var väl berest. Auktionen innehåller möbler, lampor, konsthantverk, smycken, silver, konstverk, böcker, guldmynt och klockor. Namn som återfinns på auktionen är Wiwen Nilsson, W.A. Bolin, Josef Frank, Carl Malmsten, Bruno Mathsson, Olle Hjortzberg, Nils Kölare, Barbro Nilsson AB MMF.

BÖCKER, 15 st., ämne: hovdräkter, kläder och mode.
Slutpris
3 203 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SKÅL, Silver, Orientalisk.
Slutpris
2 066 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BÖCKER OCH HÄFTEN, 21 st., ämne: vävda tapeter.
Slutpris
750 SEK
Utropspris
1 500 SEK
NILS KÖLARE, olja på pannå, osignerad.
Slutpris
1 400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
RING med fem briljantslipade diamanter.
Slutpris
5 200 SEK
Utropspris
3 500 SEK
SKÅLFAT, silver, omkring 1900. Vikt ca 500 gram.
Slutpris
1 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
JOSEF FRANK, bordslampa, modell 2569, Svenskt Tenn.
Slutpris
2 000 SEK
Utropspris
1 500 SEK
GULDMYNT, 50 Pesos, Mexico 1921-1928. Ca 42 gram.
Slutpris
11 500 SEK
Utropspris
12 000 SEK
BRICKA, sterlingsilver, Mexico. Vikt 1430 gram.
Slutpris
4 208 SEK
Utropspris
3 500 SEK
TAVANNES, fickur, 44 mm, frackur.
Slutpris
1 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
RING, 18K guld.
Slutpris
4 100 SEK
Utropspris
2 500 SEK
STOL, gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
Slutpris
2 565 SEK
Utropspris
2 500 SEK
TISSOT, PR 100 (100M/330FT), armbandsur, 29 mm,
Slutpris
300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
RING med gammalslipad diamant.
Slutpris
1 100 SEK
Utropspris
2 500 SEK
HALSBAND, tvåradigt, manglad länk.
Slutpris
5 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
KEDJA samt HÄNGE med snäckskalkamé, 18K guld.
Slutpris
3 030 SEK
Utropspris
2 500 SEK
BORD, Europa, 1900-talets början.
Slutpris
750 SEK
Utropspris
2 000 SEK
GULDMYNT, fine gold, 20 dollars, Liberty, USA. 1899. Vikt ca 33 g.
Slutpris
10 500 SEK
Utropspris
10 000 SEK
BORDSLAMPA, emalj. Japan, 1900-talets första hälft.
Slutpris
1 100 SEK
Utropspris
1 500 SEK
OKÄND KONSTNÄR 1800/1900-TAL, olja på duk.
Slutpris
1 100 SEK
Utropspris
2 000 SEK
AMPEL, empire, stockholmsarbete, tidigt 1800-tal.
Slutpris
5 400 SEK
Utropspris
6 000 SEK
CARL MALMSTEN, Fåtölj, 1900-talets andra hälft.
Slutpris
3 400 SEK
Utropspris
4 000 SEK
GULDMYNT, 50 Pesos, Mexico 1921-1925. Ca 42 gram.
Slutpris
11 100 SEK
Utropspris
12 000 SEK
LONGINES, fickur, 53,5 mm,
Slutpris
900 SEK
Utropspris
1 500 SEK
HAMILTON, fickur, 51,5 mm, savonett,
Slutpris
1 399 SEK
Utropspris
1 500 SEK
JOSEF FRANK, golvlampa, modell 1842, Svenskt Tenn.
Slutpris
4 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
STOLAR 8 stycken, 1900-talets första hälft.
Slutpris
600 SEK
Utropspris
4 000 SEK
VAS, satsuma. Japan, 1900-talets första hälft.
Slutpris
3 900 SEK
Utropspris
4 000 SEK
OMEGA, armbandsur, 19,5 mm,
Slutpris
5 209 SEK
Utropspris
7 000 SEK
AMPEL, för fyra ljus, empire, 1800-talets början.
Slutpris
27 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
GULDMYNT, 50 Pesos, Mexico 1921-1924. Ca 42 gram.
Slutpris
11 000 SEK
Utropspris
12 000 SEK
FIRMA SVENSKT TENN, burk med lock av tenn, Stockholm 1927.
Slutpris
28 006 SEK
Utropspris
10 000 SEK
SPEGEL, Karl Johan, 1800-talets mitt.
Slutpris
1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BROSCH med cabochonslipade månstenar.
Slutpris
650 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BYRÅ, Karl Johan, omkring 1800-talets mitt.
Slutpris
1 000 SEK
Utropspris
2 500 SEK
VITRINSKÅP, Karl Johan, 1800-talets första hälft.
Slutpris
9 200 SEK
Utropspris
5 000 SEK
RING med en odlad pärla och en syntetisk rubin.
Slutpris
950 SEK
Utropspris
1 500 SEK