DesignInger Estham
935943
Josef Frank
(1885-1967)
60 tal
60 tal

JOSEF FRANK, ytterfoder av glas, "Hortus", Firma Svenskt Tenn. Troligen 1950-/60-tal.

Mörkblå glasmassa med dekor av noppor i relief. Glaset från Gullaskrufs eller Reijmyre glasbruk. Höjd ca 17, diameter 21,5 cm.

Slitage invändigt.

Slutpris
3 400
318
352
Utropspris
2 000 SEK
Budhistorik (24 bud)
8
20 sep 2017 16:38
3 400 SEK
9
20 sep 2017 16:38
3 200 SEK
8
20 sep 2017 10:29
3 000 SEK
9
20 sep 2017 10:19
3 000 SEK
8
20 sep 2017 10:18
2 800 SEK