951155
BÖCKER OCH HÄFTEN, 21 st., ämne: damast, tryckta textilier och relaterade ämnen.
BÖcker och hÄften, 21 st., ämne: damast, tryckta textilier och relaterade ämnen

Pauwels, A.G.: Damast, Museum voor Oudheidkunde en Sierkunst Kortrijk; Jaques, Renate och Wencker, Ruth: Gebilddamast, Krefelder Gewebesammlung: Topelius, Ann-Sofi: Damastduktyg och verksamheten vid Vadstena fabrik 1753-1843; Bay Sjøvold, Aase: Duk bre deg; Lundell, Jan: Flor, en linnemanufaktur i 1700-talets Hälsingland; Topelius, Ann-Sofi: Damast i Östergötland; Stavenow-Hidemark, Elisabet: Damast och dräll på Grönsöö, Bordets prydnad - kvinnors stolthet; Topelius, Ann-Sofi: Om signering på damasttyg från Vadstena Fabrik; Topelius, Ann-Sofi: Damast på bordet; Henschen, Ingegerd: Kattuntryck, Svenskt tygtryck 1720-1850; Victoria and Albert Museum: European Printed Textiles; Victoria and Albert Museum: English Printed Textiles; Henschen, Ingegerd: Tygtryck i Sverige 1. före 1700; Geijer, Agnes: Ur Textilkonstens Historia; Victoria and Albert Museum: 50 Masterpieces of Textiles; Thorman, Elisabeth: Textil Konst i Sverige; Franzén, Anne Marie och Nockert, Margareta: Prydnadssömmar under medeltiden; Dahrén, Lena: Med kant av guld och silver; Goliger, Eva: Tygprovssamlingar, Göteborgs och Bohus län - Älvsborgs län; Osterman, Inga, m.fl.: Textil Tradition; Vannérus-Rydgran, Inga-Mi, m.fl.: Det handlar om Textil.

Vissa volymer med något slitage och skador. Ej fullständigt genomgångna.

Anette Granlund
Anette Granlund
Ansvarig specialist mattor, textilier och islamiskt konsthantverk
+46 (0)8 614 08 12

Telefontid: Mån - Fre 9-13

Slutpris
1 300
121
134
Utropspris
1 500 SEK
Budhistorik (8 bud)
23 sep 2017 20:03
1 300 SEK
19 sep 2017 20:29
1 200 SEK
19 sep 2017 20:29
1 200 SEK
19 sep 2017 8:56
1 100 SEK
19 sep 2017 8:56
1 000 SEK