951159
BÖCKER, 9 st., ämne: arkeologiska och historiska textilier.
BÖcker, 9 st., ämne: arkeologiska och historiska textilier

Estham, Inger och Nockert, Margareta, m.fl.: Opera Textilia Variorum Temorum, to honour Agnes Geijer's 90th birthday; Geijer, Agnes: Birka III, die Textilfunde aus den Gräbern; Nockert, Margareta: The Högom find and other Migration period Textiles and Costumes in Scandinavia; Nockert, Margareta m.fl.: Bockstensmannen och hans dräkt, 1985; Nockert, Margareta, m.fl.: Bockstensmannen och hans dräkt, 1997; Salvén, Erik: Bonaden från Skog, Undersökning av en nordisk bildvävnad från tidig medeltid; Franzén, Anne Marie och Nockert, Margareta: Bonaderna från Skog och Överhogdal och andra väggbeklädnader; Geijer, Agnes, Franzén, Anne Marie och Nockert, Margareta: Drottning Margaretas gyllene kjortel i Uppsala Domkyrka, 1985; Geijer, Agnes, Franzén, Anne Marie och Nockert, Margareta: Drottning Margaretas gyllene kjortel i Uppsala Domkyrka, 1994.

Vissa volymer med något slitage och skador. Ej fullständigt genomgångna.

Anette Granlund
Anette Granlund
Ansvarig specialist mattor, textilier och islamiskt konsthantverk
+46 (0)8 614 08 12

Slutpris
910
85
95
Utropspris
1 500 SEK
Budhistorik (8 bud)
20 sep 2017 10:40
910 SEK
20 sep 2017 10:40
860 SEK
20 sep 2017 8:46
755 SEK
20 sep 2017 8:44
705 SEK
20 sep 2017 8:44
700 SEK