Inger Estham

INGER ESTHAM
Textilexperten Inger Estham var fil.lic. i konstvetenskap, teol. dr.h.c. vid Uppsala universitet och utbildad på Konstfackskolan i Stockholm. Hon var avdelningsdirektör och enhetschef för textilenheten vid Riksantikvarieämbetet och Statens historiska museer. Hon var specialist på kyrkliga textilier från medeltid till 1900-tal. Inger Estham föddes i Stockholm, hade rötter i Kullabygden och i Norge och var väl berest. Auktionen innehåller möbler, lampor, konsthantverk, smycken, silver, konstverk, böcker, guldmynt och klockor. Namn som återfinns på auktionen är Wiwen Nilsson, W.A. Bolin, Josef Frank, Carl Malmsten, Bruno Mathsson, Olle Hjortzberg, Nils Kölare, Barbro Nilsson AB MMF.

Visar alla 76 föremål som matchar din sökning.
BÖCKER, 9 st., ämne: arkeologiska och historiska textilier.

Estham, Inger och Nockert, Margareta, m.fl.: Opera Textilia Variorum Temorum, to honour Agnes Geijer's 90th birthday; Geijer, Agnes: Birka III, die Textilfunde aus den Gräbern; Nockert, Margareta: The Högom find and other Migration period Textiles and Costumes in Scandinavia; Nockert, Margareta m.fl.: Bockstensmannen och hans dräkt, 1985; Nockert, Margareta, m.fl.: Bockstensmannen och hans dräkt, 1997; Salvén, Erik: Bonaden från Skog, Undersökning av en nordisk bildvävnad från tidig medeltid; Franzén, Anne Marie och Nockert, Margareta: Bonaderna från Skog och Överhogdal och andra väggbeklädnader; Geijer, Agnes, Franzén, Anne Marie och Nockert, Margareta: Drottning Margaretas gyllene kjortel i Uppsala Domkyrka, 1985; Geijer, Agnes, Franzén, Anne Marie och Nockert, Margareta: Drottning Margaretas gyllene kjortel i Uppsala Domkyrka, 1994.

Slutpris 910 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BÖCKER, 15 st., ämne: hovdräkter, kläder och mode.

Bay Sjøvold, Aase, m.fl.: Rød tråd: drakt og tekstil, Kunstindustrimuseet i Oslo, årsbok 1972-1975; Ekstrand, Gudrun: Kröningsdräkter; Rangström, Lena: Kläder för tid och evighet; Rangström, Lena: Modelejon Manligt Mode 1500-tal 1600-al 1700-tal; Ekstrand, Gudrun och Granlund, Lis, m.fl.: Kungligt klädd Kungligt mode; Orsi Landini, Roberta och Probst, Susanne E.L.: Dress for the Body, Body for the Dress when Islamic and Western styles meet; Pylkkänen, Riitta: Kaksi Pukuhistoriallista Tutkielmaa; Pylkkänen, Riitta: Säätyläisnaisten Pukeutuminen Soumessa 1700-luvulla; Hammar, Britta, m.fl.: Klädd och oklädd; Hammar, Britta och Rasmussen, Pernilla; Kvinnligt mode under två sekel; Galleria del Costume di Palazzo Pitti: Eleganze della Moda fra '700 e '800; Swann, June: History of Footwear in Norway, Sweden and Finland; Kjellberg, Anne: Dronning Maud, et liv - en motehistorie; Stehr, Micael: Klädvett och klädetikett; Kawakatsu, Ken-Ichi: Kimono, Japanese dress.

Slutpris 3 203 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SKÅL, Silver, Orientalisk.

SKÅL, Silver, Orientalisk.

Genombrutet brätte med riklig dekor av blommor. Tre kulfötter. Diameter 32 cm. Vikt ca 590 g.

Slutpris 2 066 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BÖCKER OCH HÄFTEN, 15 st., ämne: kyrkliga textilier och relaterade ämnen.

King, Donald, m.fl.: Documenta textilia, Festschrift für Sigrid Müller-Christensen; Estham, Inger, m.fl.: Iconography of liturgical textiles in the Middle Ages, Abegg-Stiftung 2010; Mo, Ulla: I Helig Skrud, En studie över Anna-Lisa Odelqvist-Kruses sakrala textilkonst; Flury-Lemberg, Mechthild, m.fl.: Ancient and Medieval Textiles, Studies in honour of Donald King; Stolleis, Karen: Messgewänder aus deutschen Kirchenschätzen vom Mittelalter bis zur Gegenwart; Estham, Inger och Granlund, Lis: Kungligt - Kyrkligt; Estham, Inger: Birgittinska textilier; Nodermann, Maj: Sankt Göran i Kinderåsen; Geijer, Agnes: Medeltida textilier 1.; Estham, Inger: Figurbroderade mässhakar från reformationstidens och 1600-talets Sverige; Estham, Inger: Funderingar kring en senmedeltida korkåpa i Västerås domkyrka; Estham, Inger: Medeltida textilier i Skara Domkyrka; Estham, Inger och Nockert, Margareta: Skatter i Textilkammaren; Estham, Inger: Textilier i Vadstena klosterkyrka; Stettler, Michael och Nizon, Paul: Bildteppiche und Antependien im historischen Museum Bern.

Slutpris 750 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BÖCKER OCH HÄFTEN, 11 st., ämne: orientaliska mattor och relaterade ämnen.

David Sylvester, John Mills, Donald King och May Beattie: The Eastern Carpet in the Western World from the 15th to the 17th century; HALI: Vol 5, No 3 1983; HALI: Fifty Years of the Pazyryk Carpet, Issue 107, Nov/Dec 1999; Cook, Roger: The Tree of Life, Symbol of the Centre; Westermann, Poul: Aegte Taepper; Granlund, Anette, m.fl.: Den orientaliska mattan i Sverige; Sterner, Maj och Kinch, Jacob: Antika Orientaliska Mattor i Sverige; Pinner, Robert och Denny, Walter B.: Oriental Carpet & Textile Studies III, Part 1, In Honour of May H. Beattie; David Samling: Islamisk Kunst; Granlund, Anette, m.fl. ICOC XII; Campana, Michele: European Carpets.

Slutpris 1 600 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BÖCKER OCH HÄFTEN, 21 st., ämne: moderna skandinaviska mattor och textilier.

Margareta Ridderstedt, m.fl.: Svenska textilier 1890-1990; Donovan, Margaret, m.fl.: Scandinavian Modern Design 1880-1980; Woldbye, Vibeke: Dansk Gobelin Kunst 1998; Lundgren, Tyra: Märta Måås-Fjetterström och väv-verkstaden i Båstad; Møller, Viggo Sten: En bok om Barbro Nilsson; von Zweigbergk, Eva: Handarbetets Vänner och Konstnärerna; Kvaal Lie, Inger-Marie, m.fl.: Kunstindustrimuseet i Oslo 1876-1976; Stavenow-Hidemark, Elisabet: Elsa Gullberg - textil pionjär; Thue, Anniken: Frida Hansen (1855-1931) - europeeren i norsk vevkunst; Opstad, Lauritz, m.fl.: Norwegen Bildweberei und Email von der Jahrhundertwende bis zur Gegenwart; Leppänen, Laila, m.fl.: Dora Jung; Karlsson, Ann Mari: Damastväverskan Emma Wiberg; Lagerbielke, Gunilla, m.fl.: Barbro Nilsson - Ett liv i textil; Widman, Dag, m.fl.: verkstad Måås-Fjetterström; Stavenow-Hidemark, Elisabet: Lilli Zickerman (1858-1949) en hemslöjdens portalfigur; Örtegren, Gerd: Nutida kyrklig textil, Anna-Lisa Odelqvist-Kruse; Granlund, Anette, Bukowskis: Båstad Auktion Mattor 04 aug. 2010; Bergman, Ingrid: Märta Måås-Fjetterström, en mästare och nyskapare inom textilkonsten; Stensman, Mailis: Ännu mera mattor från Märta Måås-Fjetterströms ateljé i Båstad 1919-1999; Wettergren, Erik: Licium genom femtio år; Haarr, Elisabeth, m.fl.: Hannah Ryggen, Verden i veven.

Slutpris 2 600 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BÖCKER, 9 st., Signums svenska konsthistoria, 29,5 x 23,5 cm vardera.

Den romanska konsten, Den gotiska konsten, Renässansens konst, Barockens konst, Frihetstidens konst, Den gustavianska konsten, Karl johanstidens konst, Konsten 1845-1890, Konsten 1890-1915.

Slutpris 2 353 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BÖCKER OCH HÄFTEN, 21 st., ämne: vävda tapeter.

Mialon, Pierre: L'âme populaire du moyen age dans l'art à la Chaise-Dieu; Birioukova, N.: Les tapisseries françaises de la fin du XVe au XXe siècle dans les collections de l'Ermitage; Elek, Paul: French Tapestry; Stucky-Schürer, Monica: Die Passionsteppiche von San Marco in Venedig; von Mandach, André: Der Trajan- und Herkinbald-Teppich; Lestocquoy, J: Deux siècles de l'histoire de la tapisserie (1300-1500); Arbman, Dagny: Gobelänger och andra vävda tapeter; Lanz, Hans: Die alten Bildteppiche im Historischen Museum Basel; Blazy, Guy m.fl.: Lyon, musée des Tissus, musée des Arts décoratifs; Delmarcel, Guy, m.fl.: Rubenstextiel; HALI: Tapestries in the Burrell collection, issue 111, 2000; Stack, Lotus: The Essential Thread Tapestry on Wall and Body; von Wilckens, Leonie: Nürnberger Wirkteppiche des Mittelalters; Dudant, Anne: Les tapisseries tournaisiennes de la seconde moitié du XVème siècle au musée d'Histoire et d'Archéologie de la ville de Tournai; Bay Sjøvold, Aase: Norsk Billedvev; Delmarcel, Guy: Tapisseries, 1. Moyen Age et première Renaissance; Hamran, Ruth: Billedteppet fra Leksvik kirke; Bornecque, Robert, m.fl.: La Tenture Brodée du Mystère de la Passion; Fogelmarck, Stig: Vävda tapeter och Gobelänger ur Husgerådskammarens samlingar; Böttiger, John: K. Husgerådskammarens vävda tapeter - Rön och Råd; Gräbke, Hans Arnold: Der Reformationsteppich der Universität Greifswald.

Slutpris 750 SEK
Utropspris
1 500 SEK
NILS KÖLARE, olja på pannå, osignerad.

Utan titel. 20 x 16 cm.

Slutpris 1 400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
RING med fem briljantslipade diamanter.

Diamanter, totalt ca 0,90 ct. WA Bolin, Stockholm, 1965, 18K vitguld. Storlek 16,5/52. Totalvikt ca 6,1 g. Etui medföljer.

Slutpris 5 200 SEK
Utropspris
3 500 SEK
JOSEF FRANK, bordslampor, ett par, modell 2332/2, Svenskt Tenn.

Mässing. Stämpelmärkta. Höjd 44 cm exklusive skärm. Tygskärmar medföljer.

Slutpris 5 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SKÅLFAT, silver, omkring 1900. Vikt ca 500 gram.

Genombrutet brätte med rik dekor av blommor och ekollon. På kulfötter. Längd 34,5 cm, höjd 7 cm. Vikt ca 500 g.

Slutpris 1 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
ÖRHÄNGEN, ett par med odlade pärlor samt gammalslipade diamanter.

Ø ca 6,60 mm. Diamanter, totalt ca 0,30 ct. Juvelfabriken, Stockholm, 1953, 18K guld med silver infattningar för diamanterna. Skruvstift. Höjd ca 1,8 cm.

Slutpris 2 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
CARL MALMSTEN, karmstol, "Lata Greven", AB O H Sjögren, Tranås, 1900-talets andra hälft.

Fast stoppad rygg och sits. Brännmärkt. Sitthöjd ca 41 cm.

Slutpris 1 900 SEK
Utropspris
3 000 SEK
FLASKUNDERLÄGG / COASTERS, 11 st, sterlingsilver, Mexico. Vikt ca 360 gram.

Diameter 7 cm. Vikt 360 g.

Slutpris 1 121 SEK
Utropspris
1 500 SEK
JOSEF FRANK, bordslampa, modell 2569, Svenskt Tenn.

Mässing. Stämpelmärkt. Höjd 45 cm exklusive lampskärm. Lampskärm medföljer.

Slutpris 2 000 SEK
Utropspris
1 500 SEK
GULDMYNT, 50 Pesos, Mexico 1921-1928. Ca 42 gram.

Diameter 37 mm.

Slutpris 11 500 SEK
Utropspris
12 000 SEK
BRICKA, sterlingsilver, Mexico. Vikt 1430 gram.

Konturerat brätte. Längd 50 cm, bredd 37 cm. Vikt 1430 gram.

Slutpris 4 208 SEK
Utropspris
3 500 SEK
TAVANNES, fickur, 44 mm, frackur.

14K guld, ankargång, ca 1940, chatelaine i gulmetall och rips, box. Verknr 13411360, Boettnr 11489-46, Boett signerad Wadsworth

Slutpris 1 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SPÄNNE, ARMBAND, 3 st, ÖRHÄNGEN, 2 par, MANSCHETTKNAPPAR, ett par och en BROSCH, silver.

Spänne med repoussé, blomsterdekor. Längd ca 9 cm. Armband med filigranarbete. Längd ca 18 cm. Armband med svart pastestenar. Längd ca 17 cm. Armband med rafflade länkar och blå pastestenar, stämplad 'Mexico'. Längd ca 17,5 cm. Tillsammans med sex andra föremålen och en extra länk. Totalvikt ca 262 g.

Slutpris 950 SEK
Utropspris
1 200 SEK
KAFFEKANNA, silver. Guldsmedsaktiebolaget GAB, Stockholm 1924.

Rokokostil. Kannans lockknopp av ben. Höjd 24 cm. Vikt ca 730 g.

Slutpris 1 933 SEK
Utropspris
2 500 SEK
STOL, signerad av Melker Falkberg (1806-1822/30), Stockholm, sengustaviansk.

Målad. Skuren dekor, ryggen med dekor av lotusspjälor. Lös stoppad sits. Sitthöjd ca 45 cm.

Slutpris 1 400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BESTICKSERVISDELAR 93 st, silver, Norge, omkring 1900-talets mitt. Total silvervikt 2452 gram.

10 bordsskedar, 3 kryddskedar, 9 bordsgafflar, 12 bordsskedar, 11 matgafflar, 12 matknivar, 9 bordsknivar, 4 + 1 sillgafflar, 6 + 6 smörgåsknivar, 6 + 3 kaffeskedar, sil, syltsked och smörkniv.

Slutpris 5 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
BROSCH med odlade pärlor samt briljantslipade diamanter.

Ø ca 4,20-5,60 mm. Diamanter, totalt ca 0,30 ct. David Andersen, Stockholm, 1956, 18K vitguld. Diameter ca 2,8 cm. Totalvikt ca 7,7 g. Etui medföljer.

Slutpris 6 900 SEK
Utropspris
3 000 SEK
RING, 18K guld.

RING, 18K guld.

Med graverad monogram 'AE'. David Andersen & Co, Stockholm. Storlek 17/53,5. Totalvikt ca 13,3 g.

Slutpris 4 100 SEK
Utropspris
2 500 SEK
STOL, gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.

Målad. Fast stoppad sits och rygg, skuren dekor. Sitthöjd ca 46 cm.

Slutpris 2 565 SEK
Utropspris
2 500 SEK
TISSOT, PR 100 (100M/330FT), armbandsur, 29 mm,

stål, quartz, safirglas, datum, originallänk, viklås, ca 1997. Boettnr P640/740, Länkreferensnr P740-150/P740

Slutpris 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
RING med gammalslipad diamant.

Diamant, ca 0,15 ct. Höga infattningen med genombruten dekor. 18K vitguld med otydlig stämpel. Storlek 17/53. Totalvikt ca 1,9 g.

Slutpris 1 100 SEK
Utropspris
2 500 SEK
HALSBAND, tvåradigt, manglad länk.

18K guld, ej stämplad. Längd ca 45 cm. Totalvikt ca 29,1 g.

Slutpris 5 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
KEDJA samt HÄNGE med snäckskalkamé, 18K guld.

Kedja, Bostonlänk, doserat med otydliga stämplar. Längd ca 43 cm. Hänge föreställande jungfru Maria, Schutz Lindahl, Uppsala, 1976. Höjd ca 5 cm. Totalvikt ca 21,2 g.

Slutpris 3 030 SEK
Utropspris
2 500 SEK
BORD, Europa, 1900-talets början.

Rik dekor av intarsia. Balusterformad stomme. Diameter ca 60, höjd ca 70 cm.

Slutpris 750 SEK
Utropspris
2 000 SEK
GULDMYNT, fine gold, 20 dollars, Liberty, USA. 1899. Vikt ca 33 g.

Diameter ca 30 mm

Slutpris 10 500 SEK
Utropspris
10 000 SEK
BORDSLAMPA, emalj. Japan, 1900-talets första hälft.

Dekor i rött av bambu. Höjd 23,5 cm. Höjd med skärm 44,5 cm.

Slutpris 1 100 SEK
Utropspris
1 500 SEK
OKÄND KONSTNÄR 1800/1900-TAL, olja på duk.

Skeppsmålning. 33,5 x 44,5 cm.

Slutpris 1 100 SEK
Utropspris
2 000 SEK
MATBORD, 1900-talets första hälft. Tre iläggsskivor medföljer.

Fanerad med björk. På kopplad benställning. Längd ca 78, höjd ca 74,5 cm. Iläggsskivornas bredd ca 32 cm.

Slutpris 1 600 SEK
Utropspris
2 500 SEK
MATTA, "Bärmatta, Docenten", gobelängteknik, ca 210 x 91 cm, signerad AB MMF BN.

(AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson). Komponerad 1946. (Ovanlig).

Slutpris 23 000 SEK
Utropspris
20 000 SEK
BRUNO MATHSSON, klaffbord, "Maria flap", Mathsson International, Värnamo, 1965.

Teak. Ben av björk. Brännmärkt. Längd 23-269, bredd 90, höjd 72 cm.

Slutpris 17 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
JOSEF FRANK, golvlampa, för Firma Svenskt Tenn, modellnummer 1842, 1900-talets andra hälft.

Stomme av mässing. Skärm av tyg komponerat av Josef Frank. Höj - och sänkbar. Höjd ca 101 cm (vid det lägsta läget).

Slutpris 5 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
AMPEL, empire, stockholmsarbete, tidigt 1800-tal.

Stomme av målad plåt med monteringar av delvis förgylld och patinerad brons. I form av antik oljelampa med dekor av örnhuvuden. För tre ljus. Lösa ljusmanschetter. Höjd ca 70 cm.

Slutpris 5 400 SEK
Utropspris
6 000 SEK
BRANSCH, Stockholm 1948, vas av silver. Vikt ca 293 gram.

Upptill dekor av liten bård. Fot med voluter. Höjd ca 15,5 cm.

Slutpris 800 SEK
Utropspris
1 500 SEK
CARL MALMSTEN, Fåtölj, 1900-talets andra hälft.

Fast stoppad klädsel samt med lös nackkudde. På bonade ben. Sitthöjd ca 39 cm.

Slutpris 3 400 SEK
Utropspris
4 000 SEK
GULDMYNT, 50 Pesos, Mexico 1921-1925. Ca 42 gram.

Diameter 37 mm.

Slutpris 11 100 SEK
Utropspris
12 000 SEK
LONGINES, fickur, 53,5 mm,

LONGINES, fickur, 53,5 mm,

silver, ankargång, gravyr, ca 1909. Caliber 21.54, Boettnr 2.337.407

Slutpris 900 SEK
Utropspris
1 500 SEK
STOL, Gustavianskt Stockholmsarbete av Johan Öhrmark (mästare 1777-1814).

Genombruten rygg vertikala spjälor, på kopplade ben i h-kryss. Dekor av bland annat ovan benen fleuroner. Stoppad lös sits. Sitthöjd ca 44 cm.

Slutpris 1 750 SEK
Utropspris
2 500 SEK
MAT- och KAFFESERVIS, 129 delar, porslin, "Blå Blomst", Royal Copenhagen, 1900-talets andra hälft.

Består av: 6 koppar med fat (kantnaggar, ett fat med skador, ett fat med större kantnagg), nr 10/8049. 5 koppar med 7 fat, nr 1 fat, nr 10/8269. 14 koppar med fat, nr 10/8040 (4 koppar och 4 fat av andrahandssortering). 1 gräddkanna, nr 10/1537, av andrahandssortering. 1 mjölkkanna, nr 10/8026. 1 skål med lock, nr 10/8082. 2 serveringsfat (1 med kantnagg med spricka), nr 10/8088. 1 kanna med lock, nr 10/8244. 1 kanna, nr 10/8211 4 små fat (en med kantnagg), nr 10/8167. 1 nr 10/8180. 2 kannor, nr 10/8145. 1 skål med lock, nr 10/1679. 1 ovalt fat, nr 10/8015 1 rektangulärt serveringsfat (små kantnaggar) nr 10/8181. 2 lövformade serveringsfat, nr 10/8002. 2 serveringsfat, nr 10/8599. 1 mindre lövformat fat. nr 10/8001. 2 saltkvarn, nr 10/8221 samt 10/8225. 1 skål, nr 10/8156. 1 skål, nr 10/8060. 10/8164 1 serveringsskål på fot, nr 10/8062. 1 serveringsfat, nr 10/8164. 1 mindre kanna, nr 10/8153. 1 flaska med knopp (kantsprickor), nr 10/8201. 1 mindra fat, nr 10/2422. 1 fat, nr 10/8162. 1 fyrkantigt skålfat, nr 10/8063. 13 fat, nr 10/8095. 7 assietter, nr 10/8093 (små obetydliga naggar). 18 mindre assietter, nr 10/8091 (11 av andrahandssortering). 2 såsbåtar, nr 10/8159 (naggar). 2 ovala serveringsskålar, nr 10/8161 samt nr 10/8151. 5 äggkoppar, (en med nagg) nr 8125. 1 terrin med lock och fat, nr 10/8134, samt 10/8135.

Slutpris 5 050 SEK
Utropspris
5 000 SEK
WIWEN NILSSON, brevkniv av sterlingsilver, Anders Nilsson, Lund 1973. Vikt ca 50 gram.

Rak, svagt rundad form. Längd ca 20 cm.

Slutpris 1 700 SEK
Utropspris
1 500 SEK
HAMILTON, fickur, 51,5 mm, savonett,

doublé, ankargång, boetten tillverkad av C.W.C. CO. ca 1906. Caliber 993 (16 size/21 stenar), Serienr 367.617, Boettnr 1.805.027

Slutpris 1 399 SEK
Utropspris
1 500 SEK
KUNGLIGA VASAORDEN, minatyrtecken, omkring 1900-talets mitt.

Delvis förgylld metall och emalj. Vitemaljerat Malteserkors med kronor vid korsvinklarna. En centrerad vasakärve med ordens motto "GUSTAF DEN TREDIE INSTIKTARE MDCCLXXII". Höjd 22 mm (endast tecken). I grönt band att hängas vid bröstet.

Slutpris 730 SEK
Utropspris
1 500 SEK
JOSEF FRANK, golvlampa, modell 1842, Svenskt Tenn.

Mässing och rödlackerad metall. Höj- och sänkbar. Märkt. Mönstrad tygskärm. Minimihöjd 100 cm.

Slutpris 4 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
STOLAR 8 stycken, 1900-talets första hälft.

Fanerade med björk. Lösa stoppade sitsar. Sitthöjd ca 45 cm.

Slutpris 600 SEK
Utropspris
4 000 SEK
VAS, satsuma. Japan, 1900-talets första hälft.

Rik dekor av figurscener från hovlivet. Märkt i botten. Höjd 37,5 cm.

Slutpris 3 900 SEK
Utropspris
4 000 SEK
OLLE HJORTZBERG, olja på duk, signerad Olle Hjortzberg och daterad 1951.

Trädgårdsscen. 61,5 x 50 cm.

Slutpris 18 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
RING med fyra, fasettslipade, troligen syntetiska safirer.

Schutz Lindahl, Uppsala, 1979/1980, 18K guld. Storlek 17,25/54. Totalvikt ca 10,5 g.

Slutpris 1 100 SEK
Utropspris
3 500 SEK
LE KLINT, bordslampa, modell 307, Danmark, mässing, 1900-talets andra hälft.

Fot av mässing. Plisserad skärm av vit textil. Etikettmärkt. Höjd ca 67 cm.

Slutpris 1 100 SEK
Utropspris
1 500 SEK
OMEGA, armbandsur, 19,5 mm,

OMEGA, armbandsur, 19,5 mm,

18K guld, manuell, plexiglas, ca 1962, integrerad senare länk ej original, ca 1982, totalvikt 34 gram. Caliber 620, Serienr 19.923.469, Referensnr BA 511.009, Boettnr 511.009 Länken eventuellt: Lindahl och Färnert Guldsmeder, Uppsala, eller bara Färnert

Slutpris 5 209 SEK
Utropspris
7 000 SEK
AMPEL, för fyra ljus, empire, 1800-talets början.

Förgylld brons och patinerad metall. Ljusarmar med anfanger i form av figurmaskaroner. Höjd 64, diam 37 cm.

Slutpris 27 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
JOSEF FRANK, ytterfoder av glas, "Hortus", Firma Svenskt Tenn. Troligen 1950-/60-tal.

Mörkblå glasmassa med dekor av noppor i relief. Glaset från Gullaskrufs eller Reijmyre glasbruk. Höjd ca 17, diameter 21,5 cm.

Slutpris 3 400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
GULDMYNT, 50 Pesos, Mexico 1921-1924. Ca 42 gram.

Diameter 37 mm.

Slutpris 11 000 SEK
Utropspris
12 000 SEK
DAVID ANDERSEN & COMP AB, ljusstakar, ett par, silver, Stockholm 1939. Vikt ca 365 gram.

Kvadratisk fot med avfasade hörn. Små fötter. Cylinderformat skaft med ljusmanschett med pärlbård. Höjd ca 12,5 cm. Gravyr undertill "Inger 9/6 1945". Höjd ca

Slutpris 1 950 SEK
Utropspris
2 500 SEK
FIRMA SVENSKT TENN, burk med lock av tenn, Stockholm 1927.

Cylindrisk med graverad dekor av trianglar i rutnät. Locket med lockknopp av lejon. Stämplad med änglamärket Svenskt Tenn A8. Höjd ca 20,5 cm.

Slutpris 28 006 SEK
Utropspris
10 000 SEK
SPEGEL, Karl Johan, 1800-talets mitt.

Fanerad med björk. Ca 129 x 63 cm.

Slutpris 1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
KUNGLIG MEDALJ, guld 23 k, "FÖR NIT OCH REDLIGHET I RIKETS TJÄNST", 1992. Vikt ca 13 gram.

Åtsidan med Kung Carl XVI Gustaf i profil. Frånsidan med ekblad samt graverat namn. Ovan en krönande kunglig krona. Att hängas om halsen i blått och gult sidenband, knutet i rosett. Medaljens höjd ca 38 mm. I etui

Slutpris 3 000 SEK
Utropspris
3 500 SEK
BROSCH med cabochonslipade månstenar.

Med genombruten, bladrik dekor. Förgyllt silver med svensk importstämpel. Längd ca 4,3 cm. Totalvikt ca 8,2 g.

Slutpris 650 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BYRÅ, Karl Johan, omkring 1800-talets mitt.

Fanerad med björk. Utdragslådor med beslag av mässing. Bredd ca 90, djup ca 45, höjd ca 93 cm.

Slutpris 1 000 SEK
Utropspris
2 500 SEK
VITRINSKÅP, Karl Johan, 1800-talets första hälft.

Fanerad med björk. Raka sidor med krönande typanonkrön. Glasad dörr och sidor samt med lönnfack nederst. Bredd ca 87, djup ca 46, höjd ca 169 cm. Nyckel finns.

Slutpris 9 200 SEK
Utropspris
5 000 SEK
WIWEN NILSSON, ring, Lund, 1944, silver med trappslipad bergkristall.

Bergkristall, ca 11,7 ct. Storlek 17/53. Totalvikt ca 8,2 g. Originalask medföljer.

Slutpris 8 100 SEK
Utropspris
4 000 SEK
WA BOLIN, ljusstakar av sterling silver och emalj, Stockholm 1967. Vikt ca 311 gram.

Konformade med utvikta ljushattar. Delvis emaljerade i blått. Höjd ca 9 cm.

Slutpris 3 316 SEK
Utropspris
2 500 SEK
STEKFAT, kompaniporslin. Kina, Qingdynastin, Qianlong (1736-95).

I underglasyrblått, med dekor av flodlandskap, längd 40 cm.

Slutpris 759 SEK
Utropspris
1 500 SEK
T HAGIWARA, akvarell/gouache med täckvitt, signerad T. Hagiwara, Yokohama, Japan.

" M.S. 'Nuolja' ". 33 x 48 cm.

Slutpris 1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
KARMSTOLAR SK SULLASTOLAR, ett par, sengustavianska stockhomsarbeten, 1790-tal.

Vitmålade. Svängd stoppad ryggbricka, stoppad sits, svängda kannelerade ben med rosettanfanger. Ramverk med snidad bandfläta. Sitthöjd cirka 42 cm.

Slutpris 56 000 SEK
Utropspris
30 000 SEK
ARMBAND, fantasilänk.

ARMBAND, fantasilänk.

Med texturerad yta. 18K guld med svensk importstämpel. Längd ca 17,5 cm. Extra länkar medföljer. Totalvikt ca 28,5 g.

Utropspris
8 000 SEK
RING med fasettslipad citrin.

RING med fasettslipad citrin.

Citrin ca 2,76 ct. Troligen Schutz Lindahl, Uppsala, 1977, 18K guld. Storlek 17,75/55. Totalvikt ca 4,9 g.

Utropspris
2 500 SEK
BÖCKER OCH HÄFTEN, 21 st., ämne: damast, tryckta textilier och relaterade ämnen.

Pauwels, A.G.: Damast, Museum voor Oudheidkunde en Sierkunst Kortrijk; Jaques, Renate och Wencker, Ruth: Gebilddamast, Krefelder Gewebesammlung: Topelius, Ann-Sofi: Damastduktyg och verksamheten vid Vadstena fabrik 1753-1843; Bay Sjøvold, Aase: Duk bre deg; Lundell, Jan: Flor, en linnemanufaktur i 1700-talets Hälsingland; Topelius, Ann-Sofi: Damast i Östergötland; Stavenow-Hidemark, Elisabet: Damast och dräll på Grönsöö, Bordets prydnad - kvinnors stolthet; Topelius, Ann-Sofi: Om signering på damasttyg från Vadstena Fabrik; Topelius, Ann-Sofi: Damast på bordet; Henschen, Ingegerd: Kattuntryck, Svenskt tygtryck 1720-1850; Victoria and Albert Museum: European Printed Textiles; Victoria and Albert Museum: English Printed Textiles; Henschen, Ingegerd: Tygtryck i Sverige 1. före 1700; Geijer, Agnes: Ur Textilkonstens Historia; Victoria and Albert Museum: 50 Masterpieces of Textiles; Thorman, Elisabeth: Textil Konst i Sverige; Franzén, Anne Marie och Nockert, Margareta: Prydnadssömmar under medeltiden; Dahrén, Lena: Med kant av guld och silver; Goliger, Eva: Tygprovssamlingar, Göteborgs och Bohus län - Älvsborgs län; Osterman, Inga, m.fl.: Textil Tradition; Vannérus-Rydgran, Inga-Mi, m.fl.: Det handlar om Textil.

Slutpris 1 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BÖCKER, 15 st., ämne: siden, vävda textilier och relaterade ämnen.

Thornton, Peter: Baroque and rococo silks; Sylwan, Vivi och Geijer, Agnes: Siden och brokader; von Wilckens, Leonie: Mittelalterliche Seidenstoffe; Levey, Santina M.: Elizabethan Treasures, The Hardwick Hall Textiles; King, Donald och Levey, Santina: The Victoria & Albert Museum's Textile Collection, Embroidery in Britain from 1200 to 1750; The Victoria & Albert Museum's Textile Collection, Woven textile design in Britain to 1750; The Victoria & Albert Museum's Textile Collection, Woven textile design in Britain from 1750 to 1850; Ackermann, Hans Christoph: Seidengewebe des 18. Jahrhunderts I, Bizarre Seiden; Rothstein, Natalie, m.fl.: Seidengewebe des 18. Jahrhunderts, Die Industrien in England und in Nordeuropa; Browne, Clare: Silk Designs of the Eighteenth century; Stavenow-Hidemark, Elisabet: Sub Rosa, När skönheten kom från England; Liedholm, Alf: Textilmönstrets historia; Becker, John: Pattern and Loom; Museum für Kunst und Gewerbe Hamburg: Europäische Textilien; Lundwall, Eva: Den ljusskygga textilkonsten, Textilkonservering under 1900-talet.

Slutpris 3 400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BROSCH med snäckskalkamé, seedpärlor och troligen syntetiska rubiner.

14K guld, ej stämplad. Längd ca 5,5 cm. Totalvikt ca 4,8 g.

Slutpris 650 SEK
Utropspris
1 500 SEK
RING med en odlad pärla och en syntetisk rubin.

Ø ca 5,35 mm. Suzanne Färnert, Uppsala, 2009, 18K vitguld. Storlek 17,25/54. Totalvikt ca 4,3 g.

Slutpris 950 SEK
Utropspris
1 500 SEK