1080862
Asmund Arle
(1918-1990)

ASMUND ARLE, Skulptur, brons, signerad A. Arle och numrerad 2/5.

"Marja sittande". Gjutarstämpel H. Bergman Cire Perdue. Mörkpatinerad brons. Höjd 19, längd 23 cm.

Placering: Västberga Allé 3, 126 30 Hägersten - L21

Konstakademien, Stockholm, ”Asmund Arle”, 27 feb - 9 mars 1980.

Viveca Wessel, "Asmund Arle", SAK, 1996, avbildad sid 43.

Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist äldre måleri
+46 (0) 739 400 801

Telefontid: Mån - Fre 9-13

Efter vunnen auktion beställer du transport på Mina Sidor

13 000
1 213
1 343
Utropspris
25 000 SEK
Acceptpriset är ej uppnått
Budhistorik (5 bud)
19 sep 2018 20:25
13 000 SEK
17 sep 2018 19:02
12 000 SEK
14 sep 2018 9:14
11 000 SEK
11 sep 2018 17:16
3 456 SEK
7 sep 2018 22:35
300 SEK