1080871
Asmund Arle
(1918-1990)
Asmund arle, skulptur, brons, signerad asmund arle och daterad 1979

ASMUND ARLE, Skulptur, brons, signerad Asmund Arle och daterad 1979.

"Handen med krypet". Gjutarstämpel H. Bergman Cire Perdue. Mörkpatinerad brons. Höjd 15, längd 40 cm.

Viveca Wessel, "Asmund Arle", SAK, 1996, jfr bild sid 132.

Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist äldre måleri
+46 (0) 739 400 801

Telefontid: Mån - Fre 9-13

Slutpris
26 000
2 434
2 688
Utropspris
25 000 SEK
Budhistorik (18 bud)
19 sep 2018 22:40
26 000 SEK
19 sep 2018 22:39
25 000 SEK
19 sep 2018 22:39
25 000 SEK
19 sep 2018 22:38
24 000 SEK
19 sep 2018 22:38
23 000 SEK