1080898
Asmund Arle
(1918-1990)
Asmund arle, skulptur, terracotta, signerad asmund arle och daterad 1952

ASMUND ARLE, Skulptur, terracotta, signerad Asmund Arle och daterad 1952.

"Hund". Höjd 20, längd 52 cm.

Viveka Wessel, "Asmund Arle", SAK, 1996, avbildad sid 37. (Feldaterad 1950)

Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist äldre måleri
+46 (0) 739 400 801

Telefontid: Mån - Fre 9-13

Slutpris
15 500
1 447
1 602
Utropspris
12 000 SEK
Budhistorik (32 bud)
19 sep 2018 16:04
15 500 SEK
8
19 sep 2018 16:01
15 000 SEK
19 sep 2018 16:01
14 500 SEK
8
19 sep 2018 16:00
14 000 SEK
19 sep 2018 16:00
13 500 SEK