1081040
Asmund Arle
(1918-1990)

ASMUND ARLE, Skulptur, brons, signerad A. Arle och numrerad 3/5.

"Födelse". Utförd 1954. Gjutarstämpel H. Bergman Cire Perdue. Mörkpatinerad brons. Höjd 5,5, längd 25 cm.

Placering: Västberga Allé 3, 126 30 Hägersten - L21

Konstakademien, Stockholm, ”Asmund Arle - Lizzie Olsson Arle”, 5 feb - 29 feb 1972, kat nr 62.
Konstakademien, Stockholm, ”Asmund Arle”, 27 feb - 9 mars 1980, kat nr 3.

Viveca Wessel, "Asmund Arle", SAK, 1996, avbildad sid 43, sid 124.

Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist äldre måleri
+46 (0) 739 400 801

Telefontid: Mån - Fre 9-13

Efter vunnen auktion beställer du transport på Mina Sidor

5 000
466
517
Utropspris
15 000 SEK
Acceptpriset är ej uppnått
Budhistorik (8 bud)
19 sep 2018 22:07
5 000 SEK
19 sep 2018 22:07
4 500 SEK
19 sep 2018 22:02
4 000 SEK
19 sep 2018 17:21
3 400 SEK
19 sep 2018 9:14
3 200 SEK