1081098
Asmund Arle
(1918-1990)
Asmund arle, skulptur, terracotta, signerad asmund arle och daterad  71

ASMUND ARLE, Skulptur, terracotta, signerad Asmund Arle och daterad -71.

"Barnet och madonnan" ("Den onda, egoistiska modern"). Höjd 39,5 cm.

Barnets arm lagat.

Placering: Västberga Allé 3, 126 30 Hägersten - L29

Viveca Wessel, "Asmund Arle", SAK, 1996, avbildad sid 132.

Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist äldre måleri
+46 (0) 739 400 801

Telefontid: Mån - Fre 9-13

Efter vunnen auktion beställer du transport på Mina Sidor

4 100
383
424
Utropspris
10 000 SEK
Acceptpriset är ej uppnått
Budhistorik (4 bud)
19 sep 2018 19:44
4 100 SEK
19 sep 2018 19:44
3 500 SEK
12 sep 2018 20:13
3 000 SEK
7 sep 2018 23:44
300 SEK