Asmund Arle – Nordens Giacometti

    Visar alla 59 föremål som matchar din sökning.
    ASMUND ARLE, skulptur, brons, signerad.

    Sto och hingst. Förmodligen utförd tidigt 1970-tal. Mörkpatinerad brons. Höjd 34 cm, längd 80 cm.

    Utropspris
    200 000 SEK
    ASMUND ARLE, Skulptur, brons, signerad Asmund Arle och daterad 1971.

    "Madonna med barn". Gjutarstämpel H. Bergman Cire Perdue. Mörpatinerad brons. Höjd 56 cm.

    Slutpris 36 000 SEK
    Utropspris
    60 000 SEK
    ASMUND ARLE, Skulptur, terrcotta, signerad A. Arle.

    Manlig torso. Höjd 15,5 cm.

    Slutpris 3 700 SEK
    Utropspris
    3 000 SEK
    ASMUND ARLE, Skulptur, terracotta, signerad Asmund Arle och daterad -48.

    "Vilande ko". Utförd i slutet av 1940-talet. Höjd 16, längd 39 cm. Monterad på träplatta. Total höjd 22,5 cm.

    Slutpris 12 000 SEK
    Utropspris
    15 000 SEK
    ASMUND ARLE, Skulptur, brons, signerad A. Arle.

    ”Porträtt av liten gris”. Gjutarstämpel H. Bergman. Mörkpatinerad brons. Höjd 9,5, längd 31 cm.

    Utropspris
    20 000 SEK
    ASMUND ARLE, Skulptur, terracotta, signerad A. Arle.

    Kohuvud. Höjd 45, längd 41 cm.

    Utropspris
    12 000 SEK

    Hand. Höjd 8, längd 20 cm.

    Slutpris 3 000 SEK
    Utropspris
    5 000 SEK

    "Ellika frusen efter badet". Gjutarstämpel H. Bergman. Mörkpatinerad brons. Höjd 20 cm.

    Utropspris
    12 000 SEK
    ASMUND ARLE, Skulptur, brons, signerad Asmund Arle och daterad 1963-69. Numrerad 1/5.

    Häst och vagn. Gjutarstämpel H. Bergman Cire Perdue. Mörkpatinerad brons. Höjd 28, längd 23 cm.

    Slutpris 24 000 SEK
    Utropspris
    20 000 SEK

    Griskulting. Höjd 16,5 cm.

    Slutpris 4 200 SEK
    Utropspris
    5 000 SEK
    ASMUND ARLE, Skulptur, terracotta, signerad Asmund Arle och daterad 1952.

    "Hund". Höjd 20, längd 52 cm.

    Slutpris 15 500 SEK
    Utropspris
    12 000 SEK
    ASMUND ARLE, Skulptur, brons, , två delar, den ena signerad A. Arle (2).

    "Sörköraren del I och II". Del I med gjutarstämpel H. Bergman fud. Höjd 18,5, längd 41 cm resp höjd 36, längd 31 cm.

    Utropspris
    80 000 SEK
    ASMUND ARLE, Skulptur, terracotta, signerad Asmund Arle och daterad 1948.

    Liggande gris. Höjd 20, längd 65 cm. Monterad på träsockel. Total höjd 28 cm.

    Utropspris
    25 000 SEK
    ASMUND ARLE, Skulptur, brons, signerad Asmund Arle.

    "Nyfödd III". Gjutarstämpel H. Bergman fud. Mörkpatinerad brons. Höjd 7,5, längd 13 cm.

    Slutpris 9 000 SEK
    Utropspris
    12 000 SEK

    "Ko med nyfödd kalv". Gjutarstämpel H. Bergman fud. Mörkpatinerad brons. Höjd 28, längd 38,5 cm.

    Utropspris
    35 000 SEK
    ASMUND ARLE, Skulptur, brons, signerad a. Arle.

    "Katt som slickar sig". Gjutarstämpel H. Bergman Cire Perdue. Mörkpatinerad brons. Höjd 9,5, längd 11,5 cm.

    Slutpris 9 000 SEK
    Utropspris
    12 000 SEK
    ASMUND ARLE, Skulptur, brons, signerad Asmund Arle och numrerad 1/5.

    "Slaktare med liten kalv". Gjutarstämpel H. Bergman Cire Perdue. Mörkpatinerad brons. Höjd 53 cm.

    Utropspris
    40 000 SEK
    ASMUND ARLE, Skulptur, terracotta, signerad A. Arle och daterad -71.

    Häst som reser sig. Höjd 12, längd 25 cm.

    Utropspris
    8 000 SEK
    ASMUND ARLE, Skulptur, terracotta, signerad Asmund Arle och daterad -71.

    "Barnet och madonnan" ("Den onda, egoistiska modern"). Höjd 39,5 cm.

    Utropspris
    10 000 SEK
    ASMUND ARLE, Skulptur, terracotta.

    "Nyfödd II". Höjd 11, längd 20 cm.

    Slutpris 4 200 SEK
    Utropspris
    6 000 SEK

    Hästar och vagn. Gjutarstämpel H. Bergman fud. Mörkpatinerad brons. Höjd 12, längd 33,5 cm.

    Utropspris
    25 000 SEK

    Nyfödd. Höjd 9, längd 18 cm.

    Slutpris 4 000 SEK
    Utropspris
    6 000 SEK

    Sugga med kulting. Gjutarstämpel Cire Perdue J. Rosengren Limhamn. Mörkpatinerad brons. Höjd 17, höjd 37 cm.

    Utropspris
    30 000 SEK

    "Händer tillsammans II". Gjutarstämpel H. Bergman fud. Mörkpatinerad brons. Höjd 8, längd 14 cm.

    Slutpris 9 000 SEK
    Utropspris
    12 000 SEK

    Figurer med häst och vagn. Höjd 13, längd 30 cm.

    Utropspris
    10 000 SEK

    Kalvhuvud. Höjd 16,5, längd 25 cm.

    Utropspris
    7 000 SEK

    Liggande häst och stående figur. Gjutarstämpel H. Bergman Cire Perdue. Mörkpatinerad brons. Höjd 19, längd 24 cm.

    Utropspris
    30 000 SEK
    ASMUND ARLE, Skulptur, terracotta, signerad Asmund Arle.

    Nyfödd. Höjd 9, längd 21 cm.

    Slutpris 4 400 SEK
    Utropspris
    6 000 SEK
    ASMUND ARLE, Skulptur, terracotta, signed A. Arle.

    Nyfödd. H. 9, längd 23 cm.

    Slutpris 4 200 SEK
    Utropspris
    6 000 SEK

    "Höna som sprätter i sanden I". Mörkpatinerad brons. Höjd 21, längd 33 cm.

    Utropspris
    30 000 SEK
    ASMUND ARLE, Skulptur, brons, signerad A. Arle och numrerad 3/5.

    "Födelse". Utförd 1954. Gjutarstämpel H. Bergman Cire Perdue. Mörkpatinerad brons. Höjd 5,5, längd 25 cm.

    Utropspris
    15 000 SEK
    ASMUND ARLE, Skulptur, brons, signerad A. Arle och numrerad 1/4.

    "Höna som sprätter sand". Gjutarstämpel H. Bergman Cire Perdue. Mörkpatinerad brons. Höjd, 20,5, längd 64 cm.

    Utropspris
    60 000 SEK

    Nyfödd. Höjd 7,5, längd 25 cm.

    Slutpris 4 000 SEK
    Utropspris
    6 000 SEK

    "Häst och vagnshjul". Gjutarstämpel Cire Perdue J. Rosengren Limhamn. Mörkpatinerad brons. Höjd 13, längd 34,5 cm.

    Utropspris
    30 000 SEK
    ASMUND ARLE, Skulptur, terracotta, signerad A. Arle och daterad 1960.

    Nyfödd. Höjd 8, längd 17 cm.

    Slutpris 3 500 SEK
    Utropspris
    6 000 SEK
    ASMUND ARLE, Skulptur, brons, signerad A. Arle och numrerad 2/5.

    "Marja sittande". Gjutarstämpel H. Bergman Cire Perdue. Mörkpatinerad brons. Höjd 19, längd 23 cm.

    Utropspris
    25 000 SEK
    ASMUND ARLE, Skulptur, terracotta, signerad Asmund Arle och daterad 1953.

    Sugga med kultingar. Höjd 17, Längd 52 cm.

    Utropspris
    30 000 SEK
    ASMUND ARLE, Skulptur, terracotta, signerad Arle och daterad 1968.

    "Nyfödd kattunge". Höjd 5,5, längd 19 cm.

    Slutpris 4 200 SEK
    Utropspris
    6 000 SEK

    "Häst som reser sig". Förmodligen slutet av 1960-talet. Gjutarstämpel H. Bergman Cire Perdue. Mörkpatinerad brons. Höjd 12, längd 25 cm.

    Slutpris 47 000 SEK
    Utropspris
    50 000 SEK
    ASMUND ARLE, Skulptur, brons, signerad Asmund Arle och daterad 1959.

    "Marja stående". Gjutarstämpel H. Bergman Cire Perdue. Mörkpatinerad brons. Höjd 31 cm.

    Slutpris 25 000 SEK
    Utropspris
    25 000 SEK

    Sugga med kultingar. Höjd 16, längd 56 cm.

    Utropspris
    30 000 SEK
    ASMUND ARLE, Skulptur, terracotta, signerad A. Arle och daterad 1953.

    "Man-häst-vagn". Höjd 15, längd 15 cm.

    Slutpris 4 000 SEK
    Utropspris
    6 000 SEK
    ASMUND ARLE, Skulptur, brons, signerad A. Arle och numrerad 1/3.

    Hästhuvud med betsel. Gjutarstämpel Cire Perdue J. Rosengren Limhamn. Mörkpatinerad brons. Höjd 22, längd 29 cm.

    Utropspris
    30 000 SEK

    "Nyfödd kalv". Utförd 1951. Mörkpatinerad brons. Höjd 17, längd 65 cm.

    Utropspris
    80 000 SEK

    "Sörköraren del II". Gjutarstämpel H. Bergman fud. Mörkpatinerad brons. Höjd 38, längd 45 cm.

    Slutpris 46 000 SEK
    Utropspris
    50 000 SEK
    ASMUND ARLE, Skulptur, terracotta, signerad Arle.

    "Nyfödd I". Höjd 10,5, längd 20 cm.

    Slutpris 4 200 SEK
    Utropspris
    6 000 SEK
    ASMUND ARLE, Skulptur, terracotta, signerad Asmund Arle och daterad 1960.

    Nyfödd. Höjd 9, längd 24 cm.

    Slutpris 4 600 SEK
    Utropspris
    6 000 SEK
    ASMUND ARLE, Skulptur, brons, signerad Asmund Arle och daterad 1979.

    "Handen med krypet". Gjutarstämpel H. Bergman Cire Perdue. Mörkpatinerad brons. Höjd 15, längd 40 cm.

    Slutpris 26 000 SEK
    Utropspris
    25 000 SEK
    ASMUND ARLE, Skulptur, terracotta, signerad Asmund Arle och daterad 1973.

    Manshuvud. Höjd 23 cm.

    Slutpris 2 201 SEK
    Utropspris
    3 000 SEK
    ASMUND ARLE, Skulptur, terrakotta, signerad A. Arle.

    Porträttbyst. Höjd 38 cm. Monterad på träsockel. Total höjd 44 cm.

    Slutpris 5 200 SEK
    Utropspris
    3 000 SEK
    ASMUND ARLE, Skulptur, terracotta, signerad A. Arle och numrerad 4/5.

    Liten flicka. Höjd 15 cm.

    Slutpris 2 200 SEK
    Utropspris
    3 000 SEK

    Manshuvud. Höjd 32 cm. Monterad på träsockel. Total höjd 39 cm.

    Utropspris
    3 000 SEK
    ASMUND ARLE, Skulptur, lera, signerad Asmund Arle och daterad 1978.

    Huvud. Höjd 28 cm.

    Slutpris 3 700 SEK
    Utropspris
    3 000 SEK
    ASMUND ARLE, Skulptur, terracotta, signerad Asmund Arle och daterad 1974.

    Barnhuvud. 20,5 cm.

    Slutpris 2 980 SEK
    Utropspris
    3 000 SEK
    ASMUND ARLE, Skulptur, terracotta, signerad Asmund Arle och daterad 1951.

    "Neger från Pigalle". Höjd 33,5 cm.

    Slutpris 1 800 SEK
    Utropspris
    3 000 SEK
    ASMUND ARLE, Skulptur, terracotta, signerad Asmund Arle och daterad 1977.

    Manshuvud. Höjd 23 cm.

    Slutpris 1 500 SEK
    Utropspris
    3 000 SEK
    ASMUND ARLE, Skulptur, terracotta, signerad Asmund Arle och daterad 1951-52.

    ”Marie-Claire Osouf”. Höjd 73 cm.

    Slutpris 7 200 SEK
    Utropspris
    6 000 SEK
    ASMUND ARLE, Skulptur, terracotta, signerad A. Arle och daterad -47.

    "Ann". Höjd 38 cm. Monterad på träsockel. Total höjd 47,5 cm.

    Slutpris 8 199 SEK
    Utropspris
    3 000 SEK
    ASMUND ARLE, Skulptur, terracotta, signerad A. Arle och numrerad Prov II.

    Porträtthuvud. Höjd 34,5 cm.

    Slutpris 3 600 SEK
    Utropspris
    3 000 SEK