X:et Erixson

X:ET ERIXSON
Bukowskis har fått i uppdrag att sälja en större samling verk som ingått i konstnären Sven X:et Erixsons kvarlåtenskap. Samlingen omfattar bland annat allt från tidiga verk från X:ets studieresa till München med skisser från stadens Nationalmuseum under det tidiga 1920-talet, till den stora abstrakta oljemålningen ”Sophögen, Söndrum”, målad 1956. Sven X:et Erixson är en betydande modernist i den svenska bildkonsten, hans större produktioner präglas av en spontan och temperamentsfull stil i lysande färgmönster, något som syns tydligt i de verk som här bjuds ut.

SVEN X:ET ERIXSON, blandteknik, signerad.
Slutpris
4 700 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SVEN X:ET ERIXSON, akvarell, signerad och daterad 23.
Slutpris
7 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SVEN X:ET ERIXSON, akvarell, signerad och daterad -31.
Slutpris
2 700 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SVEN X:ET ERIXSON, blandteknik, signerad och daterad 1921.
Slutpris
1 150 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SVEN X:ET ERIXSON, akvarell, signerad och daterad -23?.
Slutpris
7 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SVEN X:ET ERIXSON, akvarell, ej signerad, daterad 30 jan -55.
Slutpris
1 900 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SVEN X:ET ERIXSON, akvarell, stämpelsignerad.
Slutpris
2 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SVEN X:ET ERIXSON, akvarell, signerad och daterad -50.
Slutpris
5 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SVEN X:ET ERIXSON, blandteknik, signerad och daterad -23?.
Slutpris
2 700 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SVEN X:ET ERIXSON, akvarell, ej signerad.
Slutpris
1 877 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SVEN X:ET ERIXSON, akvarell, signerad och daterad 1935.
Slutpris
3 400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SVEN X:ET ERIXSON, akvarell, signerad och daterad -26.
Slutpris
4 700 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SVEN X:ET ERIXSON, akvarell, signerad.
Slutpris
5 707 SEK
Utropspris
3 000 SEK