Konst GrafikX:et Erixson
955414
Sven X:et Erixson
(1899-1970)
Sven x:et erixson, 7 st, färglitografier, signerade och numrerade

SVEN X:ET ERIXSON, 7 st, färglitografier, signerade och numrerade.

"Torgdag Italien", utförd 1970, numrerad 257/260. 45 x 56 cm. Scenframträdande, numrerad 213/260. 56,5 x 63 cm. "Rum 409", utförd 1966, numrerad 243/260. 39,5 x 42 cm. Figurscen med lastbil, numrerad 213/260. 45 x 55 cm. Landskap med fabrik, numrerad 219/260. 45 x 55 cm. Vinterlandskap, numrerad 230/260. 45 x 55 cm. Ben på sandstrand, numrerad 250/260. 45 x 35 cm. Oramade.

Gulnade. Mindre Veck.

Delvis "Sven Xets Erixons grafik", Anna-Lena och Christer Nyström, Sundsvall, Sinklarförlaget, 1976, nr 138 och 163.

Slutpris
1 800
168
186
Utropspris
3 000 SEK
Budhistorik (7 bud)
28 sep 2017 17:48
1 800 SEK
28 sep 2017 17:47
1 700 SEK
28 sep 2017 17:47
1 700 SEK
27 sep 2017 23:04
1 600 SEK
27 sep 2017 20:21
1 500 SEK