Konst GrafikX:et Erixson
955417
Sven X:et Erixson
(1899-1970)
Xl
Xl
Xl

SVEN X:ET ERIXSON, 3 st, färglitografier, två av dem signerade och numrerade H.C X/XL samt H.C XIV/XL.

"Norrsken", utförd 1967, "Renar", utförd 1967, samt "Trolltrumma", utförd 1967. 39,5 x 49,5 cm. Oramade.

Gulnade.

Proveniens

Konstnärens familj.

Delvis "Sven Xets Erixons grafik", Anna-Lena och Christer Nyström, Sundsvall, Sinklarförlaget, 1976, nr 147, 148 och 149.

Slutpris
1 100
103
114
Utropspris
1 500 SEK
Budhistorik (17 bud)
29 sep 2017 9:44
1 100 SEK
28 sep 2017 22:20
1 000 SEK
26 sep 2017 12:06
950 SEK
25 sep 2017 23:38
900 SEK
25 sep 2017 16:45
850 SEK