Maj Bring

MAJ BRING
Maj Bring tillhör en av de konstnärer som studerade för de mest tongivande läromästarna inom modernismen – både i Sverige och internationellt. I Sverige tog hon lektioner för Carl Wilhelmson på Valand i Göteborg vars inflytande och lärosatser är särskilt närvarande under 1900-talet början. Wilhelmson utförde även ett mycket känt porträtt av Maj Bring som finns i Nationalmuseums samlingar men är deponerat på Aguélimuseet. Hösten 1908 kom hon till Paris och fick möjlighet att gå i lära i Lucien Simons ateljé dagtid och på kvällstid tecknade hon kroki på Académie Colarossi. Våren 1910 såg hon Gertrude Steins konstsamling och Cézannes, Matisses och Picassos konst för första gången vilket gjorde ett bestående intryck på den unga konstnären. Samma vår kom hon in på Matisse skola, där hon tillsammans med Sigrid Hjertén kom att tillhöra det svenska konstnärsumgänget. Hon har i ”Motsols” (1986) beskrivit det händelserika och strapatsfyllda livet i Paris. 1914 åkte Maj Bring hem till Sverige men återvände i början på 1920-talet till Paris för ytterligare studier hos André Lhote. Det som är fascinerande med Maj Bring är att hon inte stannar av i sitt konstnärskap utan söker nya uttryck - senare i livet ersätter hon penseln mot collage och ”cut outs” - precis som b.la. Henri Matisse. Hon var också engagerad som ordförande i Svensk Konstnärinnors förening mellan åren 1949-1951.

MAJ BRING, olja på pannå.
Slutpris
4 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
MAJ BRING, olja på pannå, signerad och otydligt daterad.
Slutpris
3 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
MAJ BRING, olja på duk, signerad Maj Bring.
Slutpris
18 500 SEK
Utropspris
5 000 SEK
MAJ BRING, olja på pannå.
Slutpris
2 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
MAJ BRING, olja på duk.
Slutpris
4 700 SEK
Utropspris
4 000 SEK
MAJ BRING, olja på duk, stämpelsignatur a tergo.
Slutpris
24 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
MAJ BRING, olja på duk, signerad Maj Bring och daterad 1910.
Slutpris
11 000 SEK
Utropspris
12 000 SEK
MAJ BRING, skissblock och ritbok.
Slutpris
1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
MAJ BRING, pastell på papper, stämpelsignerad.
Slutpris
3 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
MAJ BRING, olja på duk, signerad Maj Bring och daterad -44.
Slutpris
6 500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
MAJ BRING, olja på pannå.
Slutpris
2 400 SEK
Utropspris
4 000 SEK
MAJ BRING, olja på duk.
Slutpris
3 858 SEK
Utropspris
4 000 SEK
MAJ BRING, olja på duk.
Slutpris
14 501 SEK
Utropspris
4 000 SEK
MAJ BRING, pannå, signerad Maj Bring och daterad -54.
Slutpris
5 400 SEK
Utropspris
6 000 SEK
MAJ BRING, 2 st collage, blandteknik på pappannå.
Slutpris
1 500 SEK
Utropspris
4 000 SEK