AllmogeAllmoge
978372
KUBBSTOL, Norge, 17/1800-tal.
1800 tal
1800 tal
1800 tal
1800 tal
1800 tal

Trä. Skuren dekor. Längd 48, bredd 43, sitthöjd 42,5, höjd 83 cm.

Kompletterad och med lagningar. Slitage och skador såsom torrsprickor, hål efter spikar, en skruv i bakre del av sitsen. Repor. Senare sits medföljer.

Övrigt

Handskrivet dokument medföljer stolen med texten: "Kungaportätt. Har funnits på Karl. d. 15. es. Jaktstuga liksom den runda stubbstolen".

Rikard Klev
Rikard Klev
Värderare / Specialist modern konst
+46 (0)739 40 08 14

Telefontid: Mån - Fre 9-13

Slutpris
11 001
1 025
1 138
Utropspris
3 000 SEK
Budhistorik (56 bud)
14
12 nov 2017 21:49
11 001 SEK
13
12 nov 2017 21:49
10 501 SEK
13
12 nov 2017 21:49
10 500 SEK
11
12 nov 2017 21:48
10 000 SEK
14
12 nov 2017 21:48
9 901 SEK