AllmogeAllmoge
982968
SKJUTASK/LJUSLÅDA, allmoge, daterad 1818.
LjuslÅda, allmoge, daterad 1818

Så kallad ljuslåda eller timplåda. Originalmålad dekor med vasmotiv på locket, sidorna med röd marmorering och texten "målat år 1818". Skjutlock. Längd 68,5, bredd 36, höjd 19,5 cm.

Smärre skador och slitage.

Rikard Klev
Rikard Klev
Värderare / Specialist modern konst
+46 (0)739 40 08 14

Telefontid: Mån - Fre 9-13

Slutpris
1 500
140
155
Utropspris
2 000 SEK
Budhistorik (7 bud)
12 nov 2017 13:46
1 500 SEK
12 nov 2017 13:46
1 400 SEK
9 nov 2017 9:27
1 300 SEK
8 nov 2017 19:10
1 200 SEK
3 nov 2017 17:53
1 100 SEK