Allmoge

ALLMOGE
Säsongens allmogetema är varierat och innehåller fina möbler och föremål från Skåne i Söder till Jämtland i norr. Temat innehåller bland annat en väldigt ovanlig dalmålning utförd av den kanske mest kända dalmålaren Winter Carl Hansson. Det är den tidigast bevarade målningen av Winter Carl, och den är väl dokumenterad av Svante Svärdström. Vidare innehåller tema flera fina friargåvor från Hälsingland, och ovanligast är en bandsked från Forsa, målad av Jöns Månsson, ”Rosmålaren”.

Visar alla 50 föremål som matchar din sökning.
GOLVUR, Kougsta verkstaden, Häggenås, Jämtland, 1800-talets första hälft.

Målat i ädelträ-imitation och bronserat. Urtavla i mässing och tenn. Svängd form med indragen midja. Skuren dekor av akantus, blommor och bladverk. Pendel, ett lod och vev medföljer. Bredd 44, djup 26, höjd ca 237 cm. Nyckel finns.

Slutpris 6 200 SEK
Utropspris
6 000 SEK
DALMÅLNING, allmoge. Av Jufwas Anders Ersson, Leksand. daterad 1807.

Vingårdsmannen. "Går ock i uti min wingård och hvad skiäligt är skolen i få - Kalla fram arbetarena och gif dem deras lön 1807". Uppklistrat papper 107 x 186 cm.

Slutpris 15 100 SEK
Utropspris
10 000 SEK
DALMÅLNING, allmoge, Av Jufwas Anders Ersson, Leksand. Daterad 1807. (Del av).

Husfasader. Uppklistrat papper 107 x 50 cm.

Slutpris 3 750 SEK
Utropspris
2 500 SEK
DALMÅLNING, allmoge. Av Jufwas Anders Ersson, Leksand. Daterad 1807.

Ålderstrappan. "Om meniskians ålder ifrån vaggan til grafwen 1807". Uppklistrad papp 108 x 188 cm.

Slutpris 11 001 SEK
Utropspris
10 000 SEK
BANDSKED, allmoge, Forsa, Hälsingland, 1800-tal.

Målad i blått, gult och rött. Genombruten överdel med parställda fabeldjur. Höjd 17,5 cm.

Slutpris 4 600 SEK
Utropspris
5 000 SEK
SPIKLYKTA, plåt, 1800-tal.

SPIKLYKTA, plåt, 1800-tal.

Genombruten dekor. Höjd ca 32 cm

Slutpris 975 SEK
Utropspris
1 500 SEK
DRÄKTVÄSKA/ LOMMA SAMT BÖRS, 2 delar, sannolikt Hälsingland, 1800-tal.

Textil, skinn och mässing. Dekor av tygapplikationer och tenntråd. Höjd 13-30 cm.

Slutpris 3 600 SEK
Utropspris
1 500 SEK
HÖRNSKÅP, allmoge, Rättvik, Dalarna. Daterat 1786.

Brunmålat med dekor av kurbits. L 73, B 48, H 94 cm.

Slutpris 3 050 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SKRIVSKÅP, allmoge. Björknäs, Värmland. Märkt Daniel Andersson, Kerstin Olsdotter 1863.

Målat i ädelträimitation med marmorerade dörrspeglar och krönparti. Rak form med brutet krön och lådinredning bakom klaff. Bredd 131,5, djup 50, höjd 227 cm.

Slutpris 6 400 SEK
Utropspris
8 000 SEK
HÄNGSKÅP, allmoge, Skåne, märkt HHS 1843.

Blåmålat med dekor av polykroma blommor. Uppsvängt krön med tandsnittsdekor. Invändigt med tre lådor. Längd 59 cm, djup 26, höjd 75 cm.

Slutpris 5 400 SEK
Utropspris
5 000 SEK
LÅNGBÄNK /SÄTE, allmoge, 1800-tal.

Furu. Längd 363 cm, sitthöjd 48 cm.

Slutpris 3 900 SEK
Utropspris
4 500 SEK
FLASKA, 17-1800-tal.

FLASKA, 17-1800-tal.

Gröntonat glas. Höjd 28 cm.

Slutpris 1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
FÄSTMÖSKRIN, allmoge, Ljusdal, Hälsingland, 1800-talets första hälft.

Blåmålat med dekor av blommor. Invändig läddika. Längd 29 cm, bredd 25 cm, höjd 20 cm.

Slutpris 11 500 SEK
Utropspris
10 000 SEK
BANDSKED, allmoge, Forsa, Hälsingland. Av Jöns Månsson, Rosmålaren. Daterad 1801.

Bemålad, överdelen med rosmålari. Delvis genombruten dekor. Längd 13 cm, höjd 18 cm.

Slutpris 36 000 SEK
Utropspris
20 000 SEK
DRYCKESKANNA, trä, Norge, 17/1800-tal.

Bonad björk, cylindrisk med fällbart lock, tumgrepp och fötter i form lejon. Höjd 24 cm.

Slutpris 4 644 SEK
Utropspris
4 000 SEK
BRÖLLOPSSKED, friargåva, allmoge, möjligen Norrala, Hälsingland, 1800-tal.

Rikt målad dekor på båda sidor. Brännstämplad SLS. Längd 18 cm.

Utropspris
8 000 SEK
KALK, allmoge, Lima, Dalarna, 1800-tal.

Målad. Svarvad. Höjd 10,5 cm.

Utropspris
6 000 SEK
BANDSKED, allmoge, Forsa, Hälsingland, 1800-talets första hälft.

Bronserad och bemålad i blått, rött och vitt. Genombruten dekor. Överdelen med parställda fabeldjur. Skyttel medföljer. Längd cm, höjd 17 cm.

Slutpris 10 100 SEK
Utropspris
6 000 SEK
KISTA, allmoge, Halland, märkt GHD 1846.

Målad i blått. Fronten med kransar av rosor. Locket med dekor av tulpaner och stiliserade stjärnor. Längd 140 cm, bredd 62 cm, höjd 66 cm.

Slutpris 3 800 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SELBÅGE, allmoge. Härjedalen/Jämtland, 17-1800-tal.

Genombruten med dekor av akantus. Bemålad i blått, grönt och rött. Längd 47 cm, höjd 33 cm.

Slutpris 4 500 SEK
Utropspris
6 000 SEK
SKÅLFAT, lergods, allmoge. Hälsingland, 1800-tal.

Glaserat i gult, brunt och grönt. Delvis hemrad dekor. Diameter 34 cm, höjd 10 cm.

Slutpris 3 050 SEK
Utropspris
3 000 SEK
KUBBSTOL, Norge, 17/1800-tal.

KUBBSTOL, Norge, 17/1800-tal.

Trä. Skuren dekor. Längd 48, bredd 43, sitthöjd 42,5, höjd 83 cm.

Slutpris 11 001 SEK
Utropspris
3 000 SEK
VÄGGLAMPETT, bleckplåt. 18-1900-tal.

Rutmönstrad dekor. Uppsvängt krön. Höjd 35 cm, bredd 18 cm.

Slutpris 3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
KALK, allmoge. Lima, Dalarna, 1800-tal.

Målad. Svarvad. Höjd 10 cm.

Utropspris
6 000 SEK
TAVLETT, allmoge, Delsbo, Hälsingland, 1800-tal.

Framtagen originalfärg i blått och rött. Ståndare med skuren dekor. Bredd 37 cm, djup 22 cm, höjd 41 cm.

Slutpris 1 700 SEK
Utropspris
3 000 SEK
VINDFLÖJEL, smidesjärn, märkt PIS 1726.

Genombruten med hängande löv. Monterad på bräda. Höjd 120 cm.

Slutpris 3 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SKEDHOLK, allmoge, 1800-tal.

SKEDHOLK, allmoge, 1800-tal.

Målad i grått. Rikt skuren dekor av ornament, hjärtan samt krona. Höjd 42 cm. bredd 24 cm, djup 13 cm.

Slutpris 5 201 SEK
Utropspris
4 000 SEK
DALAHÄST, allmoge, 1900-talets första hälft.

Målad i polykroma färger. Höjd 15 cm.

Slutpris 2 600 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BRÖLLOPSSKEDAR, 2 st, allmoge. Hälsingland, 1800-tal.

Målad dekor i form av blommor. Längd 18,5-20 cm.

Slutpris 1 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK
BONADSMÅLNING, 1800-tal, märkt anno 1804 ADS.

Bland annat visa och fåvitska jungfrur samt bröllopet i Cana. Väv höjd ca 74 cm, bredd 247 cm.

Slutpris 9 200 SEK
Utropspris
6 000 SEK
SELBÅGE, allmoge, Järvsö, Hälsingland, 1800-talets första hälft.

Målad i svart, rött och grönt. Trä och järnsmide. Längd 59 cm, höjd 36 cm.

Slutpris 1 000 SEK
Utropspris
2 500 SEK
SKRIN, allmoge, troligen Västergötland/Småland, daterad 1761.

Skuren dekor i relief, delvis målat. Beslag av smide. Längd 50, bredd 39, höjd 19 cm. Nyckel finns.

Slutpris 3 644 SEK
Utropspris
3 000 SEK
LOKOR, ett par, med fågelhuvuden, 1800-tal.

Skuren och målad dekor. Längd 67 cm.

Slutpris 1 100 SEK
Utropspris
1 500 SEK
KÖTTKRONA, allmoge, Smidesjärn, 1800-1900-tal.

Rund. Fyra krokar. Höjd ca 60 cm.

Utropspris
3 000 SEK
HÄNGSKÅP, allmoge, Delsbo, Hälsingland, märkt 1814 samt JLS EED 1836.

Gråmålat. Dörren med blomstermotiv. Flankerande svarvade halvkolonner. Längd 90 cm, bredd 38 cm, höjd 100 cm. Nyckel finns.

Slutpris 12 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
BORD, allmoge. Hälsingland, 1800-talets första hälft.

Målat i rött. Räfflad dekor. En låda i sarg. Raka nedåt avsmalnade ben. Längd 101 cm, bredd 66 cm, höjd 72 cm.

Slutpris 2 900 SEK
Utropspris
4 000 SEK
KAFFEKANNA, koppar, sengustaviansk, i O.F Richmans art, sannolikt Falun 1800-talets början.

Cylindrisk form. Svartlackerad och bronserad. Handtag i svärtat trä. Te fötter. Höjd ca 25 cm.

Slutpris 1 400 SEK
Utropspris
2 500 SEK

Bonad björk, cylindrisk med fällbart lock, tumgrepp och fötter i form lejon. Höjd 22 cm.

Slutpris 4 202 SEK
Utropspris
4 000 SEK
BARNSTOL, allmoge, 1800-talets mitt.

Originalmålning i brunt. Svängda ben kopplad benställning. Sitthöjd 33,5 cm.

Slutpris 900 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SELBÅGE, allmoge, 1700-talets slut.

Polykromt bemålad och snidad med dekor av akantus. Krönt av lejon med boll. Längd 55,5 cm, höjd 28 cm.

Slutpris 5 500 SEK
Utropspris
6 000 SEK
MINIATYRBYRÅ, allmoge, Hälsingland, Märkt MAD 1830.

Slutpris 6 400 SEK
Utropspris
8 000 SEK
SMÖRSTAKE, allmoge, Delsbo, Hälsingland 1800-tal.

Svarvad och målad i rött och blått. I botten bomärke IAP. Höjd 35 cm.

Slutpris 1 125 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SKÄKTKNIV, allmoge, Norrala, Hälsingland, tillskriven Pehr Schenler.  bär datum 1832.

Målad dekor. Längd ca 53 cm.

Slutpris 1 800 SEK
Utropspris
4 000 SEK
DALMÅLNING, Allmoge. Av Winter Carl Hansson, Yttermo, Leksand. Daterad 1793.

"Om bröllopet i Cana i Galilen anno år 1793". Duk uppfäst på pannå 144 x 132 cm.

Slutpris 18 000 SEK
Utropspris
20 000 SEK
DALMÅLNING, Allmoge, tillskriven Back Erik Andersson, Ulvi by, Leksand. Daterad 1838.

"Om bröllopet i Cana". Uppklistrad papp 73 x 127 cm.

Slutpris 7 700 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SKJUTASK/LJUSLÅDA, allmoge, daterad 1818.

Så kallad ljuslåda eller timplåda. Originalmålad dekor med vasmotiv på locket, sidorna med röd marmorering och texten "målat år 1818". Skjutlock. Längd 68,5, bredd 36, höjd 19,5 cm.

Slutpris 1 500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
OSTFORM, sydsverige, daterad 1807.

Skuren dekor, originalmålad. Bredd 24,5, djup 5,5, höjd 28 cm.

Slutpris 4 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
STOLAR, åtta stycken, allmoge, Järvsö, Hälsingland, 1800-talets första hälft, snarlika.

Skuren dekor. Sitthöjd ca 47-48, höjd mellan 93-98,5 cm (vardera).

Utropspris
18 000 SEK
TAVLETT, Delsbo, Hälsingland, omkring år 1800.

Originalmålad dekor. Underdelen med låda. Bredd 57, djup 27, höjd 57 cm.

Slutpris 5 600 SEK
Utropspris
6 000 SEK
BONADSMÅLNING, tillskriven Johannes Nilsson, Breared, Halland, tidigt 1800-tal.

Bibliska motiv, bland andra med motiv av den förlorade sonen. Ca 400 x 32 cm.

Utropspris
18 000 SEK