Antique toys

Nu är Bukowskis efterlängtade och återkommande leksaksauktion här och bjuder på 50 nummer med fantastiska leksaker. Samlare och nostalgiker kan finna leksaker från Mattel, Lehmann, Märklin, Schuco, Marusan med flera. Auktionens höjdpunkt är Ernst Paul Lehmanns ovanliga ”Boxer Rebellion”. En av de ovanligaste leksakerna som har sålts på auktion i Sverige under de senaste 20 åren.

BARBIEDOCKOR, 3 st med tillbehör, Mattel, 1960/70-tal.
Slutpris
1 250 SEK
Utropspris
2 500 SEK
TIPP & CO, sidovagnsmotorcykel, Tyskland, 1930-tal.
Slutpris
26 001 SEK
Utropspris
20 000 SEK
ALPS, "Ford 4000 forklift", Japan, 1960-tal.
Slutpris
1 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
TIPP & CO, flygplan, Tyskland, 1950-tal.
Slutpris
3 900 SEK
Utropspris
3 000 SEK
GAMA, brandman, Tyskland, 1920-tal.
Slutpris
1 850 SEK
Utropspris
3 000 SEK
KELLERMAN & CO, Motorcykel, Tyskland, 1950-tal.
Slutpris
2 800 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SCHOENHUT, "Katten Felix", USA, 1920-tal.
Slutpris
1 200 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SCHUCCO, Gnome, 1900-talets första hälft.
Slutpris
1 700 SEK
Utropspris
2 000 SEK
ARNOLD, racerbåt, Tyskland, 1920-tal.
Slutpris
2 726 SEK
Utropspris
1 500 SEK
MARUSAN, Cadillac, Japan ca 1951.
Slutpris
4 600 SEK
Utropspris
5 000 SEK
MASUDAYA, Oldsmobile, Japan, ca 1956.
Slutpris
2 025 SEK
Utropspris
2 500 SEK
BING, Limousine, Tyskland, ca 1930.
Slutpris
3 050 SEK
Utropspris
2 500 SEK
MARUSAN, Friction car, Japan, 1950-tal.
Slutpris
2 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK
LEGO SYSTEMS, "6082", Danmark, ca 1993.
Slutpris
1 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
LEGO SYSTEMS, 6274, Danmark ca 1989.
Slutpris
2 400 SEK
Utropspris
4 000 SEK
TÅGSET, 3 delar, Tyskland, 1920-30-tal.
Slutpris
600 SEK
Utropspris
1 500 SEK
LEGO SYSTEMS, 6086, Danmark ca 1992.
Slutpris
4 050 SEK
Utropspris
4 000 SEK