Skulpturer i vitt

Upplev det härliga utbudet av skulpturer i vitt, efter kända namn så som Bertel Thorvaldsen, Johann Heinrich von Dannecker, Antonio Canove, Adéle Rudensköld, Herman Vilhelm Bissen och många fler. I nyklassicismens anda inspirerades konstnärerna av grekisk-romerska former, känslolägen och ideal. Stilen får ett startskott i de arkeolo-giska fynden vid utgrävningarna i Pompeji och Herculaneum 1748. Stilen spreds över Europa under 17 och 1800-talet allt eftersom generationer av konststudenter återvände till sina hemländer från sin Grand Tour. En av dess stora företrädare var Bertel Thorvaldsen som många av dessa skulpturer är efter. De är tillverkade i biskivporslin hos kända fabriker så som Kunglig dansk, Bing & Gröndahl, Röstrand och Gustafsberg. Samtliga kommer från Henrik Petrinis samling.
Visning 14–16 juni på Berzelii Park 1 i Stockholm. Öppet: Tors–fre 11–17, lör 11–16.

SKULPTUR, parian. "Ariadne" Gustafsberg, omkring 1900.
Slutpris
3 175 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SKULPTUR, biskvi. England, Copeland, 1800-tal.
Slutpris
5 200 SEK
Utropspris
5 000 SEK
FIGURGRUPP, biskvi. Rörstrand, omkring 1900.
Slutpris
300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SKULPTUR, biskvi. Sévres, Frankrike, tidigt 1900-tal.
Slutpris
2 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK