1027101
Bertel Thorvaldsen
(1770-1844)
Bertel thorvaldsen, efter. skulptur, biskvi. "två barn". bing & gröndahl, danmark, 1900 tal

BERTEL THORVALDSEN, efter. SKULPTUR, biskvi. "Två barn". Bing & Gröndahl, Danmark, 1900-tal.

Modellör B Thorvaldsen. Ur Serien Johannes Döparens predikan, nr 49. Höjd 19 cm.

Litet nagg vi sockeln.

Proveniens

Övrigt

Bertel Thorvaldsen (1770-1844), var en dansk-isländsk skulptör inom nyklassicismen. Han var under större delen av sitt liv verksam i Rom, vilket bland annat märks genom Piazza Thorvaldsen i nordkanten av Villa Borghese. Många av hans verk finns samlade på Thorvaldsens Museum i Köpenhamn. Han är också representerad på Louvren i Paris.

Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Telefontid: Mån - Fre 9-13

Slutpris
1 500
140
155
Utropspris
1 500 SEK
Budhistorik (13 bud)
17 jun 2018 20:28
1 500 SEK
17 jun 2018 20:28
1 400 SEK
17 jun 2018 11:21
1 000 SEK
17 jun 2018 11:21
950 SEK
17 jun 2018 11:21
850 SEK