1027156
Bertel Thorvaldsen
(1770-1844)
Bertel thorvaldsen, efter. skulptur, biskvi. "thorvaldsen stödjer sig på hoppet". kungl. dansk, danmark, 1800 tal

BERTEL THORVALDSEN, efter. SKULPTUR, biskvi. "Thorvaldsen stödjer sig på Hoppet". Kungl. Dansk, Danmark, 1800-tal.

Formgivare O H B Olrik efter B Thorvaldsen. Höjd 33,5 cm.

Lagad vid hammaren och kiseln. Fotringsnagg.

Proveniens

Övrigt

Bertel Thorvaldsen (1770-1844), var en dansk-isländsk skulptör inom nyklassicismen. Han var under större delen av sitt liv verksam i Rom, vilket bland annat märks genom Piazza Thorvaldsen i nordkanten av Villa Borghese. Många av hans verk finns samlade på Thorvaldsens Museum i Köpenhamn.

Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Telefontid: Mån - Fre 9-13

Slutpris
3 800
355
393
Utropspris
2 500 SEK
Budhistorik (12 bud)
17 jun 2018 21:28
3 800 SEK
17 jun 2018 21:28
3 750 SEK
17 jun 2018 21:26
3 533 SEK
17 jun 2018 21:26
3 333 SEK
17 jun 2018 19:50
2 800 SEK