1027172
Bertel Thorvaldsen
(1770-1844)
Bertel thorvaldsen, efter. skulptur, biskvi. "en son med sin far". bing & gröndahl, danmark, 1800 tal

BERTEL THORVALDSEN, efter. SKULPTUR, biskvi. "En son med sin far". Bing & Gröndahl, Danmark, 1800-tal.

Ur serien Johannes Döparens predikan. Höjd 29 cm.

Ytsmuts.

Proveniens

Övrigt

Bertel Thorvaldsen (1770-1844), var en dansk-isländsk skulptör inom nyklassicismen. Han var under större delen av sitt liv verksam i Rom, vilket bland annat märks genom Piazza Thorvaldsen i nordkanten av Villa Borghese. Många av hans verk finns samlade på Thorvaldsens Museum i Köpenhamn.

Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Telefontid: Mån - Fre 9-13

Slutpris
2 500
233
259
Utropspris
3 000 SEK
Budhistorik (5 bud)
17 jun 2018 18:45
2 500 SEK
17 jun 2018 18:45
2 300 SEK
16 jun 2018 15:04
1 918 SEK
16 jun 2018 15:04
1 818 SEK
11 jun 2018 17:42
1 500 SEK