1016672
TEKANNA, porslin, kompaniporslin, Kina, Qingdynastin, sent 1700-tal.
Tekanna, porslin, kompaniporslin, kina, qingdynastin, sent 1700 tal

Dekor av landskap i underglasyrblått. Förgyllda detaljer. Flätat handtag. Höjd 12 cm.

Bruksslitage. Tillverkningsdefekter. Nagg. Små sprickor på locket.

Slutpris
5 060
472
524
Utropspris
2 000 SEK
Budhistorik (27 bud)
16 mar 2018 1:59
5 060 SEK
8
16 mar 2018 1:59
4 888 SEK
8
16 mar 2018 1:58
4 860 SEK
16 mar 2018 1:58
4 660 SEK
8
16 mar 2018 1:45
4 360 SEK