Chinese Teapots

Välkommen till en samling dekorativa kinesiska tekannor! Tekannan uppfanns i Kina så tidigt som under 900-talet, men det var först under Mingdynastin (1368–1644) som kannan steg i popularitet hos allmänheten och fick större spridning runtom i landet. Det var under Mingdynastin som kineserna började tillaga teet på samma vis som vi gör idag – genom att låta lösa teblad få dra i hett vatten. De tidiga tekannorna var jämförelsevis små vilket berodde på att man drack teet direkt från pipen i stället för ur en kopp. Teet och tekannan kom till Sverige först under 1700-talet genom Ostindiska kompaniet och det var då mycket dyrt att både köpa och dricka. Det dröjde ända in på 1900-talet innan gemene man hade råd att bruka de eftertraktade bladen och göra sitt eget utsökta te. Idag har vi tesorter från hela världen i våra hemma-skafferier – oavsett om det är svart, rött, grönt eller vitt te – så varför inte servera det i en dekorativ och iögonfallande kanna?

Visar alla 6 föremål som matchar din sökning.
TEKANNA, porslin, kompaniporslin, Kina, Qingdynastin, sent 1700-tal.

Dekor i underglasyrblått med efterdekorerad dekor, så kallad clobbered. Höjd 11 cm.

Slutpris 5 401 SEK
Utropspris
1 500 SEK

Slutpris
5 401 SEK
TEKANNA, porslin, Kina, Qingdynastin, Qianlong (1736-95).

Polykrom dekor av figurscener. Förgyllda detaljer. Höjd 13 cm.

Slutpris 10 000 SEK
Utropspris
1 500 SEK

Slutpris
10 000 SEK
TEKANNOR, 4 st, porslin, Kina, 1800-tal.

Dekor i famille rose av figurscener samt växtlighet. Höjd ca 8 - 12,5 cm.

Slutpris 2 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK

Slutpris
2 300 SEK
TEKANNOR, 2 st, porslin, kompaniporslin, Kina, Qingdynastin, sent 1700-tal.

Dekor i underglasyrblått av pagoder i flodlandskap. En med förgyllda detaljer. En med flätat handtag. Höjd 12,5- 13,5 cm.

Slutpris 6 200 SEK
Utropspris
1 500 SEK

Slutpris
6 200 SEK

Dekor av landskap i underglasyrblått. Förgyllda detaljer. Flätat handtag. Höjd 12 cm.

Slutpris 5 060 SEK
Utropspris
2 000 SEK

Slutpris
5 060 SEK

Dekor i underglasyrblått. En av dem godronnerad med efterdekorerad dekor i guld och rött, så kallad clobbere. Höjd 9,5- 10,5 cm.

Slutpris 6 200 SEK
Utropspris
1 500 SEK

Slutpris
6 200 SEK