Anders Zorn – Mästeretsaren

Få andra konstnärer kan påvisa samma skicklighet inom flera olika tekniker som Anders Zorn. Mer kan knappast sägas om hans utomjordiska talang för akvarell, hans lätthet med en pensel på duk och som etsare är det få som överträffar honom. Vid sin död hade Zorn komponerat över 280 stycken etsningar där vissa går tillbaka på målningar medan andra är skapade direkt för plåten. Bukowskis har historiskt sett haft mycket att göra med Zorns etsningar då Bukowskis vid sekelskiftet hade ensamrätt på att sälja dem och de stod högt i kurs på konstmarknaden. I denna temauktion har vi nöjet att presentera ett brett utbud med etsningar av Anders Zorn. Motiven spänner över hela hans motivrepertoar från vänskapsportätt till nakenakter.

ANDERS ZORN, etsning, 1916, signerad med blyerts.
Slutpris
9 700 SEK
Utropspris
8 000 SEK
ANDERS ZORN, etsning, 1917, signerad med blyerts.
Slutpris
18 000 SEK
Utropspris
12 000 SEK
ANDERS ZORN, etsning, 1913, signerad med blyerts.
Slutpris
4 400 SEK
Utropspris
6 000 SEK
ANDERS ZORN, etsning, 1904, signerad med blyerts.
Slutpris
11 500 SEK
Utropspris
12 000 SEK
ANDERS ZORN, etsning, 1917, signerad Zorn med blyerts.
Slutpris
8 400 SEK
Utropspris
8 000 SEK
ANDERS ZORN, Etsning, 1903, signerad med blyerts.
Slutpris
8 700 SEK
Utropspris
8 000 SEK
ANDERS ZORN, Etsning, 1904, signerad med blyerts.
Slutpris
11 000 SEK
Utropspris
14 000 SEK