Beloved Danish Figurines

Det danska porslinet har legat svenskarna varmt om hjärtat ända sedan den idag världsberömda firman Kunglig dansk grundades 1775 av den danska drottningen Juliane Marie. Fabriken började direkt tillverka figuriner och servisporslin med inspiration från dem stora europeiska firmorna. Den andra stora danska firman som är väldigt väl representerad i denna samling är Bing & Gröndahl, den grundades 1853 av Fredrik Vilhelm Gröndahl, firman slås samman med Royal Copenhagen 1987. Företagets storhetstid är under 1900-talets första hälft då de har många duktiga konstnärer och formgivare knutna till sig. Föremål från dessa två tillverkare blev snabbt populära som gåvor och samlarobjekt. Välkommen att botanisera bland porslinsobjekt som varit en del av Henrik Petrinis samling!

Visar alla 58 föremål som matchar din sökning.
FIGURIN, porslin. "Eventyr nr 1". Gerhard Henning, Royal Copenhagen, Danmark, 1922. 2:a sortering.

Formgivare Gerhard Henning, Danmark. Målad polykrom och förgylld dekor. 1912. Höjd 21,5 cm.

Slutpris 17 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK

Slutpris
17 000 SEK
FIGURGRUPPER, tre stycken, porslin. Royal Copenhagen, Danmark, 1900-tal.

Framställer gummor, nr 892 samt 784, formgivna av Christian Thomsen. En formgiven av Lotte Bentler, avbildar amagerflickor på marknad, nr 13116, höjder 19-24,5 cm.

Slutpris 3 021 SEK
Utropspris
2 500 SEK

Slutpris
3 021 SEK
FIGURIN, porslin. Bing & Gröndahl, Danmark, 1900-tal.

Design av Hans Tegner och Jens Jakob Bregnö. Föreställer dansande rokokopar, höjd 14,5 cm.

Slutpris 1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK

Slutpris
1 000 SEK
FIGURIN, porslin. "Eventyr III". Gerhard Henning, Royal Copenhagen, Danmark, 1920-tal.

Målad och förgylld dekor. Design av Gerhard Henning 1913/14. Höjd 20 cm.

Slutpris 18 021 SEK
Utropspris
15 000 SEK

Slutpris
18 021 SEK
FIGURIN, porslin. "Grönland", Royal Copenhagen, Danmark, 1930-tal.

Formgiven av Carl Martin-Mansen, avbildar flicka, höjd 14 cm.

Slutpris 1 571 SEK
Utropspris
2 000 SEK

Slutpris
1 571 SEK
FIGURIN, porslin. "Flicka från Slesvig", Royal Copenhagen, Danmark, 1960-tal.

Föreställandes flicka från Slesvig med blommor i famnen. Formgiven av Carl Martin Hansen. Höjd 10 cm. Modellnr 12417.

Slutpris 1 650 SEK
Utropspris
2 500 SEK

Slutpris
1 650 SEK
FIGURIN, porslin. "Eventyr nr 1", Royal Copenhagen, Gerhard Henning, Danmark, 1920-tal.

Design av Gerhard Henning, 1913. Höjd 21 cm.

Slutpris 4 200 SEK
Utropspris
5 000 SEK

Slutpris
4 200 SEK
FIGURGRUPP, porslin. Bing & Gröndahl, Danmark, 1960-tal.

Avbildar HC Andersen som läser saga till flicka, modellnr 2037, höjd 23,5 cm.

Slutpris 651 SEK
Utropspris
1 500 SEK

Slutpris
651 SEK
FIGURGRUPPER, tre stycken, porslin.  Royal Copenhagen, Danmark, 1900-talets andra hälft.

Nr 2046, nr 1114 samt nr 1180, "Kyssen", höjder 18,5/18,5/22 cm.

Slutpris 3 700 SEK
Utropspris
3 500 SEK

Slutpris
3 700 SEK
FIGURIN, porslin. "Grönland", Royal Copenhagen, Danmark, 1940-tal.

Slutpris 1 355 SEK
Utropspris
2 000 SEK

Slutpris
1 355 SEK
FIGURIN, porslin. "Aftonbön", JP Dahl Jensen, Danmark, 1940-tal.

Knäsittande. Modellnr 1253, höjd 16,5 cm.

Slutpris 1 801 SEK
Utropspris
2 000 SEK

Slutpris
1 801 SEK
FIGURINER, två stycken, porslin.  Arno Malinowski, Royal Copenhagen, Danmark. 1940-tal.

En föreställer Hugenott flickan, nr 12461, höjd 21 cm. En föreställer flicka från Island (andra sortering), höjd 16 cm.

Slutpris 600 SEK
Utropspris
1 500 SEK

Slutpris
600 SEK
FIGURIN, porslin. "Flicka med spegel", Gerhard Henning, Royal Copenhagen, Danmark, 1910-tal.

Sittande flicka med spegel. Vitglaserad. Höjd 17,5 cm.

Slutpris 1 600 SEK
Utropspris
2 000 SEK

Slutpris
1 600 SEK
FIGURIN, porslin. "Gråtande Faun på sockel", Gerhard Henning, Danmark, tidigt 1900-tal.

Höjd 16,5 cm.

Slutpris 3 400 SEK
Utropspris
4 000 SEK

Slutpris
3 400 SEK
FIGURIN, porslin. "Sommaren", efter Andreas Hald, Royal Copenhagen, Danmark, sent 1800-tal.

Polykrom dekor, design av Andreas Hald, föreställer en allegorisk figur, höjd 19,5 cm.

Slutpris 3 811 SEK
Utropspris
2 000 SEK

Slutpris
3 811 SEK
FIGURIN, porslin. "Flickan från Fyn", Royal Copenhagen, Danmark, 1960-tal.

Föreställandes en flicka från Fyn med blommor i famnen. Formgiven av Carl Martin Hansen. Höjd 10 cm.

Slutpris 3 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK

Slutpris
3 000 SEK
FIGURIN, porslin. "Lilla Sjöjungfrun" Edvard Eriksen, Royal Copenhagen, Danmark, 1940-tal.

Modell nr 4431, höjd 22 cm.

Slutpris 1 001 SEK
Utropspris
1 500 SEK

Slutpris
1 001 SEK
FIGURGRUPP, porslin. Axel Locher, Bing & Gröndahl, Danmark, 1900-talets andra hälft.

Design av Axel Locher, avbildar fiskargumma i Nyhavn, Köpenhamn, höjd ca 20,5 cm.

Slutpris 1 701 SEK
Utropspris
2 000 SEK

Slutpris
1 701 SEK
FIGURIN, porslin, "Flykten till Amerika", Christian Thomsen. Royal Copenhagen, Danmark, 1960-tal.

Avbildar Peter och Emil, modellnr 1761, höjd 20,5 cm.

Slutpris 1 201 SEK
Utropspris
2 000 SEK

Slutpris
1 201 SEK
FIGURIN, porslin, "Balettdansös". Holger Christensen, Royal Copenhagen, Danmark, 1940-tal.

Avbildar liten balettdansös, modellnr 4075, höjd 21 cm.

Slutpris 2 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK

Slutpris
2 200 SEK
FIGURIN, porslin. Bing & Gröndahl, Danmark, 1980-tal.

Design av Hans Tegner och Jens Jakob Bregnö. Föreställer badmintonspelerska, modellnr 8032, höjd 16 cm.

Slutpris 2 821 SEK
Utropspris
2 000 SEK

Slutpris
2 821 SEK
FIGURGRUPP, porslin. Royal Copenhagen, Danmark, 1970-tal.

Formgiven av Christian Thomsen, föreställer ett viktorianskt par, höjd 29 cm.

Slutpris 2 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK

Slutpris
2 200 SEK
FIGURIN, porslin. "Amor & Psyke", Gerhard Henning, Royal Copenhagen, Danmark, tidigt 1900-tal.

Formgivare Gerhard Henning. Höjd 23 cm.

Slutpris 4 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK

Slutpris
4 000 SEK
FIGURIN, porslin, "Flickan från Island". Arno Malinowski, Royal Copenhagen, Danmark. 1940-tal.

Vitglaserad, föreställer en flicka från island, nr 12463, höjd 16 cm.

Slutpris 1 321 SEK
Utropspris
1 500 SEK

Slutpris
1 321 SEK
FIGURIN, porslin. Bing & Gröndahl, Danmark, 1930-tal.

Design av Hans Tegner och Jens Jakob Bregnö. Föreställer målare med staffli, modellnr 8040, höjd 14,5 cm.

Slutpris 2 400 SEK
Utropspris
2 000 SEK

Slutpris
2 400 SEK
FIGURGRUPP, porslin. "Kejsarens nya kläder", Royal Copenhagen, Danmark, 1920-tal.

Formgiven av Christian Thomsen, modell nr 1288, höjd 20 cm.

Slutpris 2 400 SEK
Utropspris
2 000 SEK

Slutpris
2 400 SEK

Slutpris 1 922 SEK
Utropspris
2 000 SEK

Slutpris
1 922 SEK

Formgiven av Carl Martin-Mansen, avbildar pojke, höjd 14,5 cm.

Slutpris 2 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK

Slutpris
2 200 SEK
FIGURIN, porslin. "Flicka från Bali", J P Dahl Jensen, Danmark, 1950-tal.

Föreställer en flicka från Bali, nr 1136, höjd 22 cm.

Slutpris 2 750 SEK
Utropspris
3 000 SEK

Slutpris
2 750 SEK
FIGURIN, biskviporslin. Bing & Gröndahl, 1894.

Stående mjölnare vid en stor säck mjöl. Painted and gilded decoration. Höjd 19,5 cm.

Slutpris 2 500 SEK
Utropspris
1 500 SEK

Slutpris
2 500 SEK
FIGURIN, porslin, "Potatisplockerskan", Christian Thomsen. Royal Copenhagen, Danmark, 1940-tal.

Avbildar potatisplockerska, modellnr 1549, höjd 26 cm.

Slutpris 1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK

Slutpris
1 000 SEK
FIGURIN, porslin. "Venus". Gerhard Henning, Royal Copenhagen, Danmark, 1900-tal.

Formgivare Gerhard Henning. Halvglaserad gods, föreställandes Venus, med Juliane Maries märkning, höjd 21 cm, längd 26 cm.

Slutpris 3 011 SEK
Utropspris
4 000 SEK

Slutpris
3 011 SEK
FIGURIN, porslin. "Ali & Peribanu", Royal Copenhagen, Gerhard Henning, Danmark, 1930.

Målad och förgylld dekor. Design av Gerhard Henning, 1930-01-07. Höjd 21 cm.

Slutpris 42 000 SEK
Utropspris
20 000 SEK

Slutpris
42 000 SEK
FIGURGRUPP, porslin. Axel Locher, Bing & Gröndahl, Danmark, 1980-tal.

Design av Axel Locher, avbildar en mjölkpiga med kossa samt katt. Höjd ca 18,5 cm.

Slutpris 2 800 SEK
Utropspris
2 000 SEK

Slutpris
2 800 SEK
FIGURER, två stycken, porslin. Royal Copenhagen, Danmark, 1970-tal.

Formgivna av Lotte Bentler, föreställer sittande amagerkvinna samt flicka, nr 1314 samt nr 1317, höjder 15/23 cm.

Slutpris 1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK

Slutpris
1 000 SEK
FIGURIN, porslin. "Bente", J P Dahl Jensen, Danmark, 1950-tal.

Föreställer flicka med docka, nr 1295. Höjd 14,5 cm.

Slutpris 1 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK

Slutpris
1 200 SEK

Design av Hans Tegner och Jens Jakob Bregnö. Föreställer en hund dressyr som leker med hunden, modellnr 8030, höjd 13,5 cm.

Slutpris 550 SEK
Utropspris
1 500 SEK

Slutpris
550 SEK
FIGURIN, porslin. "Våren", efter Andreas Hald, Royal Copenhagen, Danmark, sent 1800-tal.

Polykrom dekor, design av Andreas Hald, föreställer en allegorisk figur, höjd 19 cm.

Slutpris 1 500 SEK
Utropspris
2 200 SEK

Slutpris
1 500 SEK
FIGURGRUPP, porslin. Royal Copenhagen, Danmark, 1960-tal.

Formgiven av Christian Thomsen, avbildar pojke med kalv, nr 772, höjd 17 cm.

Slutpris 1 100 SEK
Utropspris
1 500 SEK

Slutpris
1 100 SEK
FIGURINER, två stycken, porslin. Bing & Gröndahl, Denmark, 1900-talets andra hälft.

Design av Ingeborg Plockross-Irminger. En föreställer dragspelare, nr 1661. Höjd 22 cm. En föreställer gitarrspelerska, nr 1684, höjd 25 cm.

Slutpris 1 101 SEK
Utropspris
1 800 SEK

Slutpris
1 101 SEK
FIGURGRUPPER, tre stycken, porslin. Royal Copenhagen, Danmark, 1950-tal.

Formgiven av Christian Thomsen. Avbildar pojke med får, nr 627, höjd 20,5 cm. En avbildar faun med kanin, nr 439, höjd 14 cm, samt en som avbildar hans clodhopper, nr 1228, höjd 18,5 cm.

Slutpris 2 201 SEK
Utropspris
3 000 SEK

Slutpris
2 201 SEK
FIGURIN, porslin. "Murare", Bing & Gröndahl, Danmark, 1948.

Formgiven av Niels Nielsen, numrerad 1786, höjd 29 cm.

Slutpris 800 SEK
Utropspris
1 500 SEK

Slutpris
800 SEK
FIGURIN, porslin. Bing & Gröndahl, Danmark, 1900-talets andra hälft.

Design av Hans Tegner & Jens Jakob Bregnö. Föreställer "kejsarens nya kläder", höjd 26 cm.

Slutpris 1 600 SEK
Utropspris
2 000 SEK

Slutpris
1 600 SEK
FIGURIN, två stycken,porslin. "Monuia" samt "Aju Sitra", J P Dahl Jensen, Danmark, 1940/60-tal.

Föreställer siamesisk tempeldanselev, modellnr 1323, höjd 15 cm. Den andra föreställer en thailändsk dansös, modellnr 1322, höjd 18,5 cm.

Slutpris 2 900 SEK
Utropspris
4 000 SEK

Slutpris
2 900 SEK
FIGURIN, porslin. "Hugenott flickan", Arno Malinowski, Royal Copenhagen, Danmark, 1940-tal.

Modellnr 12461, höjd 21 cm.

Slutpris 1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK

Slutpris
1 000 SEK
FIGURGRUPP, porslin. "Hyrdinne och skostensfejaren" Royal Copenhagen, Danmark, 1940-tal.

Design av Christian Thomsen efter Hans Christian Andersen. Föreställer ett ofamnande par, med polykrom dekor, modell nr 1276, höjd 24,5 cm

Slutpris 4 700 SEK
Utropspris
5 000 SEK

Slutpris
4 700 SEK
FIGURIN, porslin. "Lilla Fänöflickan", JP Dahl Jensen, Danmark, 1900-talets mitt.

Målad dekor av flickan i folkdräkt, höjd 18 cm.

Slutpris 1 400 SEK
Utropspris
1 500 SEK

Slutpris
1 400 SEK
FIGURIN, porslin. "Vinter", Royal Copenhagen, Danmark, 1940-tal.

Avbildar gosse med vedknippe, höjd 19,5 cm.

Slutpris 1 601 SEK
Utropspris
2 500 SEK

Slutpris
1 601 SEK
FIGURIN, porslin. "Gåsflicka", JP Dahl Jensen, Danmark, 1940-tal.

Föreställer gåsapiga med tre gäss, modellnr 1296, höjd 22,5 cm.

Slutpris 2 601 SEK
Utropspris
2 500 SEK

Slutpris
2 601 SEK
FIGURIN, porslin. "Sjöjungfru", Arno Malinowski, Royal Copenhagen, Danmark, 1960-tal.

Vitglaserad, föreställer sjöjungfru ridandes på vågor, höjd 26 cm.

Slutpris 2 047 SEK
Utropspris
1 500 SEK

Slutpris
2 047 SEK
FIGURER, sex stycken, porslin. Bing & Gröndahl samt Royal Copenhagen, 1900-talets andra hälft.

En putto med sjögräs samt en putto med sjöstjärna, formgiven av Ebba Sadolin, höjd 11-11,5 cm. En putto med sjögräs, höjd 10 cm. En krukmakarflicka, nr 2296, höjd 11,5 cm. En figur som avbildar Pine: ont i huvudet, formgiven av Sven Lindhardt, höjd 12 cm. En putto på fisk, höjd 10 cm, formgiven av Kai Nielsen.

Slutpris 600 SEK
Utropspris
1 500 SEK

Slutpris
600 SEK
FIGURIN, porslin. "Balinesisk dansör". Arno Malinowski, Royal Copenhagen, Danmark, 1940-tal.

Föreställer balinesisk dansör, modellnr 12238, höjd 26,5 cm.

Slutpris 1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK

Slutpris
1 000 SEK
FIGURIN, porslin, "Opiumrökaren". Arno Malinowski, Royal Copenhagen, Danmark. 1920-tal.

Föreställer opiumrökande kines. Modellnr 2342, höjd 13,5 cm.

Slutpris 1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK

Slutpris
1 500 SEK
FIGURGRUPPER, två stycken, porslin,  Christian Thomsen. Royal Copenhagen, Danmark, 1940/80-tal.

Nattergalen, nr 1847 samt Flykten till Amerika, nr 1761 (av andra sortering), höjder 20,5/21 cm.

Slutpris 2 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK

Slutpris
2 200 SEK

Slutpris 1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK

Slutpris
1 000 SEK
FIGURIN, porslin, "Mandolinspelare". Bing & Gröndahl, Denmark, sent 1900-tal.

Design av Ingeborg Plockross-Irminger. Avbildar mandolinspelare, modellnr 1600. Höjd 28 cm.

Slutpris 851 SEK
Utropspris
1 500 SEK

Slutpris
851 SEK
FIGURIN, porslin. "Flicka med spegel", Gerhard Henning. Royal Copenhagen, Danmark, 1920-tal.

Målad polykrom och förgylld dekor. Höjd 17 cm.

Slutpris 17 500 SEK
Utropspris
5 000 SEK

Slutpris
17 500 SEK
FIGURIN, porslin, "Nattergalen", Christian Thomsen. Royal Copenhagen, Danmark, 1980-tal.

Målad dekor, med motiv av asiatiskt par, höjd 20 cm.

Slutpris 16 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK

Slutpris
16 000 SEK