1031109
FIGURINER, två stycken, porslin. Tyskland, Nymphenburg, 1950-tal.
Figuriner, två stycken, porslin. tyskland, nymphenburg, 1950-tal.

Jägare samt hornblåsare till häst ur serien "Kleine Gelbe Frankenthaler Jakt". Efter formgivaren Karl Gottlieb Lück, Frankenthal, Tyskland, 1760-tal. Målad polykrom och förgylld dekor. Höjd 18 cm.

Skador, lagningar.

Proveniens

Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Slutpris
2 300
213
237
Utropspris
3 000 SEK
Budhistorik (8 bud)
21 maj 2018 22:41
2 300 SEK
21 maj 2018 22:41
2 100 SEK
21 maj 2018 22:41
1 900 SEK
21 maj 2018 22:41
1 800 SEK
21 maj 2018 22:41
1 700 SEK