White Gold – det vita guldet

Ta en djupdykning in i tyska porslinfiguriners värld. I denna del av Henrik Petrinis samling visar vi de tyska fabrikernas skapelser. När du tänker på tyskt porslin är sällan Meissenfabriken långt ifrån tankarna. Meissens porslin nämns ofta som det ”vita guldet” för mannen som var först med att upptäcka porslinets beståndsdelar i Europa, alkemisten Johann Friedrich Böttger (1682-1719) var anställd av Augsutus II, Storfurste av Saxen och Kung av Polen för att just tillverkad guld. När han istället löst gåtan av porslinets beståndsdelar, en hemlighet som länge bevarats i Kina, så kom snart att Augustus II’s kassa kistor att fyllas med guld ändå av försäljningen av det fina porslinet.

54 föremål
FIGURIN, porslin. Rosenthal, 1940-tal.
Slutpris
8 500 SEK
Utropspris
6 000 SEK
FIGURIN, porslin. Meissen, 1970-tal.
Utropspris
8 000 SEK
FIGURIN, porslin. Rosenthal, Selb, Tyskland, 1929.
Slutpris
5 221 SEK
Utropspris
5 000 SEK
FIGURIN, porslin. Rosenthal, Selb, Tyskland 1920-tal.
Slutpris
5 221 SEK
Utropspris
6 000 SEK
FIGURIN, porslin. Tyskland, Rosenthal, 1920-tal.
Slutpris
4 201 SEK
Utropspris
3 000 SEK
FIGURIN, porslin. Nymfenburg, Tyskland, 1900-tal.
Slutpris
3 700 SEK
Utropspris
4 000 SEK
FIGURIN, porslin. "Herkules". Berlin, 1800-talets slut.
Slutpris
3 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
FIGURIN, porslin Meissen, 1986.
Utropspris
6 000 SEK
FIGURIN, porslin. Rosenthal, Selb, 1927.
Slutpris
3 010 SEK
Utropspris
1 500 SEK
FIGURIN, porslin. Meissen, 1950-tal.
Slutpris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
FIGURIN, porslin. Tyskland, Rosenthal, 1948.
Slutpris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
FIGURIN, porslin. Nymphenburg, Tyskland, 1900-tal.
Slutpris
2 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
FIGURIN, porslin. Tyskland, Fraureut, 1918.
Slutpris
2 410 SEK
Utropspris
2 000 SEK
FIGURIN, porslin. Wien Augarten, Österrike, 1900-tal.
Slutpris
1 820 SEK
Utropspris
2 000 SEK
FIGURIN, porslin. Nymfenburg, Tyskland, tidigt 1900-tal.
Slutpris
1 700 SEK
Utropspris
3 000 SEK
FIGURIN, porslin. Rosenthal, Tyskland, 1920-tal.
Slutpris
1 700 SEK
Utropspris
2 000 SEK
FIGURGRUPP, porslin. Okänd tillverkare, 1900-tal.
Slutpris
1 600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
Slutpris
1 600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
FIGURIN, porslin. Österrike, Wien Augarten, 1900-tal.
Slutpris
1 520 SEK
Utropspris
2 000 SEK
FIGURIN, porslin. Nyon, Schweitz, tidigt 1800-tal.
Slutpris
1 500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
FIGURIN, porslin. Meissen, Tyskland, 1950-tal.
Slutpris
1 500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
FIGURIN, porslin. Herend, Ungern, 1900-tal.
Slutpris
1 400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
FIGURIN, porslin. Ludwigsburg, Tyskland, 1970-tal.
Slutpris
1 400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
FIGURIN, porslin. Berlin, 1800-talets slut.
Slutpris
1 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
FIGURIN, porslin. Nymphenburg, 1900-tal.
Slutpris
1 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
Slutpris
1 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK
FIGURIN, porslin. Meissen, 1900-talets mitt.
Slutpris
1 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
FIGURIN, porslin. Wien, Augarten, Österrike 1900-tal.
Slutpris
1 100 SEK
Utropspris
1 500 SEK
Slutpris
1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
FIGURIN, porslin. Meissen, Tyskland, 1955.
Slutpris
975 SEK
Utropspris
1 500 SEK
FIGURIN, porslin. Tyskland, Hutschenreuter, 1955-68.
Slutpris
650 SEK
Utropspris
1 500 SEK
FIGURIN, porslin. Tyskland tidigt 1900-tal.
Slutpris
600 SEK
Utropspris
1 500 SEK
FIGURIN, porslin. Nymphenburg, Tyskland, 1960-tal.
Slutpris
350 SEK
Utropspris
1 500 SEK
FIGURINER, två stycken, porslin. Berlin, 1800-tal.
Slutpris
350 SEK
Utropspris
1 500 SEK
FIGURIN, porslin. Furstenberg, omkring 1910.
Slutpris
300 SEK
Utropspris
1 500 SEK