Hans Erik Börjeson Online

Sedan Henryk Bukowski startade sitt auktionshus 1870 har många legendariska samlingar gått under klubban. En av de första var försäljningen av Karl XV:s samling 1873. Denna följdes av storsamlaren Christian Hammers spektakulära samling ur vilken grevinnan Wilhelmina von Hallwyl köpte delar. I modern tid kan nämnas Ingmar Bergmans kvarlåtenskap, The Marabou Collection och Astra–samlingen. Nu kommer även Hans Erik Börjesons extraordinära samling att ansluta sig till dessa försäljningar. För Hans Erik Börjeson har möten alltid varit viktiga, såväl med människor som med konsten. Bland annat lärde han känna Picasso och Chagall, som han också köpte konstverk av. På så sätt har verken i Börjesons samling alla en personlig historia. Nu går delar av han fantastiska samling på denna onlineauktion. Verken kommer att hamna i nya hem och samlingar och på så sätt leva vidare i andra sammanhang. Om du är en lycklig köpare av något av dessa föremål, se till att föra historien vidare till kommande generationer!

EINAR NERMAN, tusch och blyerts, signerad Nerman. Man med hatt.
Slutpris
1 800 SEK
Utropspris
1 500 SEK
CARL KYLBERG, blyerts, signerad CK. "Lisbeth".
Slutpris
1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
AXEL FRIDELL, torrnålsetsning, 1927, signerad i blyerts.
Slutpris
3 400 SEK
Utropspris
4 000 SEK
AXEL FRIDELL, laverad tuschteckning, osignerad. "God natt".
Slutpris
3 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
MARC CHAGALL, etsning, signerad.
Slutpris
5 900 SEK
Utropspris
5 000 SEK
AXEL FRIDELL, tuschlavering, osignerad. "Allmänt utseende".
Slutpris
5 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
PABLO PICASSO, litografi, signerad och numrerad 14/50.
Slutpris
40 111 SEK
Utropspris
30 000 SEK
AXEL FRIDELL, laverad tuschteckning, osignerad.
Slutpris
4 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK