Laserow Selected – June

Interiör från Bukowskis och Laserow Antiques första utställning och samarbete, vilken kunde ses i Bukowskis lokaler i Malmö under våren.

Laserow Antiques, som även har verksamhet i New York, vilken drivs av Karin Laserows dotter Liza Laserow, har en unik inredningsstil som slagit igenom både i Sverige och internationellt. Symboliskt för Laserows kreativa uttryck är en vågad och formstark stil där svartmålade barockmöbler med enkelhet blandas med gustavianska sammetsklädda stolar allt i en skandinavisk modern tappning. I denna kurerade temaauktion får du möjlighet att utforska Karin och Lizas utvalda objekt från sommarutställningen samt deras handplockade och personliga favoriter från våra onlineauktioner.

must de CARTIER, Tank, armbandsur, 23 x 23 mm.
Slutpris
7 078 SEK
Utropspris
2 500 SEK
SKRIVSKÅP, 1800-talets första hälft.
Slutpris
1 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
FÄLLBORD, omkring 1900.
Slutpris
600 SEK
Utropspris
1 500 SEK
TAKLAMPA, Orrefors, 1940-tal.
Slutpris
1 100 SEK
Utropspris
2 500 SEK
FÅTÖLJER, ett par, 1900-talets slut.
Slutpris
300 SEK
Utropspris
2 500 SEK
SIGNE PERSSON-MELIN, 14 delar, glas, teservis.
Slutpris
2 201 SEK
Utropspris
2 000 SEK
FÅTÖLJER, ett par, 1960-tal.
Slutpris
3 203 SEK
Utropspris
3 000 SEK
TRÄDGÅRDSBORD, 1900-talets senare del,
Slutpris
1 050 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SOFFA Josef Kohn, 1900-talets början.
Slutpris
1 200 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SOFFA, 1900-talets senare del.
Slutpris
9 695 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SOFFBORD, 1900-talets andra hälft.
Slutpris
1 400 SEK
Utropspris
2 500 SEK
SIDOBORD med TIDNINGSSTÄLL, 1900-talets andra hälft.
Slutpris
350 SEK
Utropspris
1 500 SEK
GOLVLAMPA, 1900-talets andra hälft.
Slutpris
3 600 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SKULPTUR/DEKORFRAGMENT, orientalisk,
Slutpris
500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
KARMSTOLAR, 6 st 1900-talets andra hälft.
Slutpris
3 300 SEK
Utropspris
4 000 SEK
FAT, silver, Köpenhamn 1926.
Slutpris
1 500 SEK
Utropspris
1 500 SEK
Bent Karlby, "Kina-pendeln", Lyfa, Danmark, 1950-tal.
Slutpris
1 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
CANAPÉ, omkring år 1900.
Slutpris
1 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK