Militaria VapenMilitaria
1036203
SLAGSVÄRD, Holland/Tyskland, med klinga från 1640-talet.
Tyskland, med klinga från 1640 talet

Total längd 114, fästets längd 24 cm. Klingan har för 1640-talet typiska etsningar, såväl vad beträffar bilderna som deviserna. Klingan är troligen nederländsk, möjligen tysk. Fästet är troligen samtida och typen överensstämmer med kända slagsvärd för flottan. Omspunnen tråd i kransarna och kombinationen av omspunnen, tvinnad och slät tråd i kavellindningen är troligen ursprunglig. På klingan figurer till häst samt latinska deviser "Inter arma silent leges. Si Deus pro nobis, qvis contra nos». »Constantes fortuna juvat. Regere sapientia summa" (Under krig tiger lagarna. Om Gud är för oss, vem skall då vara emot oss. Ödet står oss ständigt bi. Högsta vishet styr).

Proveniens

Säbylund, Närke.
Tidigare rustkammaren på Wik Slott.

Schlegel, Bernhard, Stockholm, 1876, auktionens svärd finns upptaget i Wiks rustkammare som nummer 13: "Svärd med lång tväeggad klinga med vackra ornament
och figurer samt inskriften: »Inter arma silent
leges. Si Deus pro nobis, qvis contra nos». »Constantes
fortuna juvat. Regere sapientia summa»

Övrigt

Motsvarande slagsvärd användes i svenska flottan som befälstecken men de har Vira-tillverkade klingor.

Claes Andersson
Claes Andersson
Värderare (föräldrarledig)
+46(0)704-248703

Telefontid: Mån - Fre 9-13

Slutpris
40 000
3 728
4 139
Utropspris
40 000 SEK
Budhistorik (10 bud)
23 maj 2018 22:04
40 000 SEK
23 maj 2018 22:04
39 500 SEK
22 maj 2018 17:46
38 000 SEK
22 maj 2018 16:57
37 000 SEK
21 maj 2018 21:47
35 000 SEK