En samtida samling

Temaauktion med extraordinär samtidskonst
Vi har nöjet att presentera en privat svensk och internationell samtida samling med verk som spänner över flera tekniker; måleri, assemblage, skulptur, ready-mades, minimalism och performance konst. Samtidskonstens spännande uttrycksformer gör den samtida konstmarknaden så levande, vilket även tar form i denna temaauktion. Upptäck konstnärer såsom Jean-Michel Maurice, Jan Håfström, Yaacow Agam, Ivor Abrahams och många fler.

Visar alla 10 föremål som matchar din sökning.
IVOR ABRAHAMS, skulptur, konstruktion i blandteknik.

"Scotch no 8". Diameter 44 cm, höjd 35 cm.

Slutpris 2 011 SEK
Utropspris
1 500 SEK

Slutpris
2 011 SEK
JEAN-MICHEL MEURICE,  blandteknik på duk, signerad a tergo och daterad 76-15.

"Cycle 3". Ej uppspänd på ram. 47 x 126 cm.

Slutpris 19 530 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK

Slutpris
19 530 SEK
PETER STARCK, skulptur, assemblage av armeringsjärn och gatsten.

Sittande figur. Höjd 22 cm.

Slutpris 1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK

Slutpris
1 500 SEK
JEAN-MICHEL MEURICE,  blandteknik på duk, signerad a tergo och daterad 75.

"Grande coulée rouge". Ej uppspänd på ram. 42 x 238 cm.

Slutpris 17 010 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK

Slutpris
17 010 SEK
ÅKE PALLARP, skulptur, trä, metall och plast, signerad och numrerad 80/110.

"Elektriska Tulpaner", 1968. Mått 90 x 20 x 20 cm, något varierande mått beroende på hur lamporna ställs. Extra glödlampor medföljer.

Slutpris 5 200 SEK
Utropspris
8 000 SEK

Slutpris
5 200 SEK
JAN SVENUNGSSON, olja på pannå, signerad a tergo och daterad -87.

51 x 79 cm. Originalram tillverkad av konstnären.

Slutpris 8 200 SEK
Utropspris
10 000 SEK

Slutpris
8 200 SEK
ERNEST SALVADO, Korkobjekt/relief signerad Salvado.

90 x 60 cm.

Slutpris 600 SEK
Utropspris
2 000 SEK

Slutpris
600 SEK
IVOR ABRAHAMS, skulptur, konstruktion i blandteknik, signerad och daterad 71.

"Terassed steps". Längd 60 cm, bredd 40 cm, höjd 30 cm.

Slutpris 4 010 SEK
Utropspris
3 000 SEK

Slutpris
4 010 SEK
CHARLEMAGNE PALESTINE, blandteknik, signerad och daterad 78.

"Feitel crest". Ramens mått 88 x 122 cm.

Slutpris 3 955 SEK
Utropspris
6 000 SEK

Slutpris
3 955 SEK
JIRI KOLÁR, collage på träpannå, signerad JK och daterad -70.

"MOTYLI LUNA", Mona lisa och fjäril mot medelstidsfond. Även signerad a tergo. 40 x 30 cm.

Slutpris 23 550 SEK
Utropspris
12 000 SEK

Slutpris
23 550 SEK