1052776
E. PAILLARD & COMPANY & WILHELM WAGENFELD, skrivmaskiner 2st.
E. paillard & company & wilhelm wagenfeld, skrivmaskiner 2st

"Hermes baby", E. PAILLARD & COMPANY ca 1938. Höjd 7 cm, 26 x 27 cm, i fodral.

"ABC" W. Wagenfeld, Adlernähmaschinen Werke AG, 1950-tal. Höjd 10 cm, 29 x 30 cm, i fodral.

Smärre slitage, ej funktionstestade.

Proveniens

Torbjörn Lenskog Design Collection.

Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Specialist design & modernt konsthantverk
+46 (0)703 92 88 60

Slutpris
2 400
225
250
Utropspris
2 000 SEK
Budhistorik (28 bud)
3 jun 2018 12:43
2 400 SEK
3 jun 2018 12:43
2 200 SEK
3 jun 2018 12:43
2 000 SEK
3 jun 2018 12:43
1 900 SEK
3 jun 2018 12:42
1 800 SEK