1044823
Louise Adelborg
(1885-1971)
Louise adelborg, matservis, 90 delar, "swedish grace", rörstrand, 1900 talets andra hälft

LOUISE ADELBORG, matservis, 90 delar, "Swedish Grace", Rörstrand, 1900-talets andra hälft.

Vit glasyr med guldkant.
12 mattallrikar, diameter 25 cm.
12 sopptallrikar
12 entre tallrikar
12 assietter
2 såsskålar
2 tillbringare
7 skålar
4 skålar
1 kaffekanna
9 serveringsfat
6 soppskålar med fat
2 sockerskålar
10 tekoppar med fat

Bruksslitage.

Slutpris
7 700
721
796
Utropspris
6 000 SEK
Budhistorik (18 bud)
11 maj 2018 20:19
7 700 SEK
11 maj 2018 20:19
7 500 SEK
11 maj 2018 20:17
7 090 SEK
11 maj 2018 20:17
6 890 SEK
11 maj 2018 20:14
6 609 SEK