1051422
Saara Hopea
(1925-1984)
Saara hopea, vaser, 2 st, glas, sh 142 och aromaglas, 1406, nuutajärvi. design 1958 och 1955

SAARA HOPEA, VASER, 2 st, glas, SH 142 och AROMAGLAS, 1406, Nuutajärvi. Design 1958 och 1955.

Vaser, bredd 11,5 cm resp. 20 cm. Jättearomglas på fot i grönt glas, höjd 19 cm.

Den mindre vasen med repor och kantnagg. den andra med sedvanligt slitage i botten.

Avbildade i "Saara Hopea Untracht, Elämä ja työ/ Life and Work" av Oppi Untracht, Werner Söderström ab, Borgå 1988, sidorna 112 och 126.

Nan Jarjis
Nan Jarjis

Telefontid: Mån - Fre 9-13

Slutpris
100
1 073
111
Utropspris
200 EUR
Budhistorik (2 bud)
8 maj 2018 18:15
100 EUR
7 maj 2018 21:13
76 EUR