Blåvitt

Kinesiskt blåvitt porslin har älskats genom århundraden, renässansmålningar så som Giovanni Bellinis Feast of the Gods från det tidiga 1500-talet visar oss hur gudarna i sin boning festar och omger sig med blåvitt mingporslin. Målningar så som den och alla stilleben med kraakfat visar oss hur högt man har aktat det kinesiska blåvita porslinet genom historien. Här har vi samlat ett fantastiskt utbud av kinesiskt blåvitt porslin som kan pryda ditt hem, ditt bord och bli fantastiska ”conversation pieces” i sällskapslivet.

PILGRIMSFLASKA, porslin. Qingdynastin, sent 1800-tal.
Slutpris
2 866 SEK
Utropspris
3 000 SEK
STEKFAT, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Slutpris
1 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
FAT, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Slutpris
4 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
MINIATYRBOJAN, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Slutpris
1 100 SEK
Utropspris
2 000 SEK
KRUKA med LOCK, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Slutpris
1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
TERRINFAT, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Slutpris
4 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
SKÅL, porslin. Qingdynastin, sent 1800-tal.
Slutpris
2 800 SEK
Utropspris
2 000 SEK
FAT, porslin. Qingdynastin, tidigt 1700-tal.
Slutpris
1 954 SEK
Utropspris
3 000 SEK
URNA, porslin. Qingdynastin, sent 1800-tal.
Slutpris
1 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SKÅLFAT, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Slutpris
1 100 SEK
Utropspris
2 000 SEK
Slutpris
2 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Slutpris
4 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK