Rune Jansson – Europeisk avantgardist och informell förnyare

Rune Jansson ”Försvinnande stigande låga”, detalj.

Auktion t.o.m. 3 september
Få svenska konstnärer har tillhört det internationella avantgardet. Rune Jansson var en av dessa få, som inte enkelt kan placeras inom någon av förra århundradets konst-ismer. Han föddes på Blidö 1918, och skärgårdslandskapet har alltid funnits i medvetandet. Under sent 40-tal och större delen av 50-talet målade Jansson i en stil som oftast kallas informell, spontanistisk eller tachistisk. Senare reducerar han måleriet till nästan minimalistisk gestaltning av den älskade skärgården. Den koloristiska ådran sitter djupt hos Jansson och ännu på 2000-talet slängde han med van hand fram enkla grundackord som förstärks av just den rätta kontrasterande fläcken i lila, grönt eller vad som nu behövs för att skapa både balans men också nerv i målningen. Bukowskis är glada över att kunna erbjuda denna fina samling av Rune Janssons måleri vilken spänner över sju decennier av dennes produktion. Läs mer här >

RUNE JANSSON, olja på duk, signerad och daterad -48.
Slutpris
4 400 SEK
Utropspris
4 000 SEK
RUNE JANSSON, olja på pannå, signerad och daterad -50.
Slutpris
9 708 SEK
Utropspris
12 000 SEK
RUNE JANSSON, olja på duk, signerad och daterad -47.
Slutpris
4 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
RUNE JANSSON, olja på duk, signerad och daterad -58.
Slutpris
3 700 SEK
Utropspris
4 000 SEK
RUNE JANSSON, olja på duk, signerad och daterad -71.
Slutpris
2 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
RUNE JANSSON, olja på duk, signerad och daterad 2001.
Slutpris
6 400 SEK
Utropspris
8 000 SEK
RUNE JANSSON, olja på duk, signerad och daterad -54.
Slutpris
2 700 SEK
Utropspris
3 000 SEK
RUNE JANSSON, olja på duk signerad och daterad -50.
Slutpris
6 200 SEK
Utropspris
6 000 SEK
RUNE JANSSON, olja på duk, signerad och daterad -53.
Slutpris
6 200 SEK
Utropspris
5 000 SEK
RUNE JANSSON, olja på duk, signerad och daterad 2009.
Slutpris
12 800 SEK
Utropspris
16 000 SEK
RUNE JANSSON, olja på duk, signerad och daterad -50.
Slutpris
3 300 SEK
Utropspris
3 000 SEK
RUNE JANSSON, olja på duk, signerad och daterad -59.
Slutpris
4 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
RUNE JANSSON, olja på duk, signerad och daterad -85.
Slutpris
4 656 SEK
Utropspris
5 000 SEK
Slutpris
21 750 SEK
Utropspris
20 000 SEK
RUNE JANSSON, olja på pannå signerad och daterad -41.
Slutpris
7 600 SEK
Utropspris
5 000 SEK
RUNE JANSSON, olja på duk, signerad och daterad 1950.
Slutpris
4 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
RUNE JANSSON, duk, signerad och daterad 2004 a tergo.
Slutpris
8 100 SEK
Utropspris
6 000 SEK
RUNE JANSSON, duk, signerad och daterad 2004.
Slutpris
4 800 SEK
Utropspris
6 000 SEK
RUNE JANSSON, olja på duk, signerad och daterad -81.
Slutpris
14 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
Slutpris
5 689 SEK
Utropspris
7 000 SEK
RUNE JANSSON, olja på duk, signerad och daterad -60.
Slutpris
12 300 SEK
Utropspris
15 000 SEK
Slutpris
4 108 SEK
Utropspris
5 000 SEK
RUNE JANSSON, olja på duk, signerad och daterad -83.
Slutpris
5 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
RUNE JANSSON, olja på duk signerad och daterad 84.
Slutpris
5 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
RUNE JANSSON, olja på duk signerad och daterad "60-tal".
Slutpris
12 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
Slutpris
16 370 SEK
Utropspris
20 000 SEK
RUNE JANSSON, olja på duk, signerad och daterad -56.
Slutpris
6 310 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Slutpris
3 500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
RUNE JANSSON, olja på duk signerad och daterad 61.
Slutpris
11 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
Slutpris
3 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Slutpris
4 800 SEK
Utropspris
6 000 SEK
Slutpris
3 700 SEK
Utropspris
4 000 SEK
RUNE JANSSON, olja på duk, signerad och daterad -49.
Slutpris
4 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
RUNE JANSSON, duk, signerad och daterad -88.
Slutpris
32 654 SEK
Utropspris
12 000 SEK
RUNE JANSSON, olja på duk, signerad och daterad -57.
Slutpris
6 800 SEK
Utropspris
8 000 SEK