En samling möbler av Poul Kjaerholm

Bukowskis har härmed nöjet att presentera en omfattande samling möbler av Poul Kjaerholm. Auktionen består huvudsakligen av exemplar beställda i början av 1980-talet. Bland dessa märks särskilt ett matbord, PK54, tio stolar, PK9, med vit läderklädsel, samt sju fåtöljer av typen PK31. Temat rymmer även fyra PK22-fåtöljer från 1980-talets slut samt fyra närmast helt orörda, trebenta stolar modell PK8. Läs mer här >

    Visar alla 16 föremål som matchar din sökning.
    POUL KJAERHOLM, ett par fåtöljer, "PK31", en med etikett Fritz Hansen, 1983.

    Satinkromat stål. Skinnklädsel. Sitshöjd ca 37/32 cm.

    Slutpris 32 000 SEK
    Utropspris
    30 000 SEK
    SOFFBORD, 1980-tal.

    SOFFBORD, 1980-tal.

    Ben i kromat stål. Skiva i marmor. Längd 80 cm, bredd 80 cm, höjd 45 cm.

    Slutpris 1 100 SEK
    Utropspris
    4 000 SEK
    POUL KJAERHOLM, soffbord, "PK65", 1980-tal.

    Underrede i satinkromat stål. Skiva i marmor. Skivans längd 100 cm, bredd 100 cm, höjd 38 cm.

    Slutpris 13 500 SEK
    Utropspris
    15 000 SEK
    SOFFBORD, 1980-tal.

    SOFFBORD, 1980-tal.

    Slutpris 1 500 SEK
    Utropspris
    4 000 SEK
    POUL KJAERHOLM, ett par fåtöljer, "PK22", Fritz Hansen, 1989.

    Satinkromat stål. Skinnklädsel. Etikettmärkta. Sitshöjd 36/26 cm.

    Slutpris 22 005 SEK
    Utropspris
    20 000 SEK
    SOFFBORD, 1980-tal.

    SOFFBORD, 1980-tal.

    Ben i kromat stål. Skiva i marmor. Längd 60 cm, bredd 60 cm, höjd 44 cm.

    Slutpris 1 300 SEK
    Utropspris
    4 000 SEK
    POUL KJAERHOLM, 4 stolar, "PK9",  Fritz Hansen, 1980-tal.

    Underrede i satinkromat stål. Sitsar klädda med skinn. Märkta. Sitshöjd 40 cm.

    Slutpris 34 000 SEK
    Utropspris
    40 000 SEK
    SOFFBORD, 1980-tal.

    SOFFBORD, 1980-tal.

    Slutpris 1 000 SEK
    Utropspris
    4 000 SEK
    POUL KJAERHOLM, fåtölj, "PK31", Fritz Hansen, 1983.

    Satinkromat stål. Skinnklädsel. Etikettmärkt. Sitshöjd ca 37/32 cm.

    Slutpris 14 500 SEK
    Utropspris
    15 000 SEK

    Slutpris 13 500 SEK
    Utropspris
    15 000 SEK
    SOFFBORD, 1980-tal.

    SOFFBORD, 1980-tal.

    Ben i kromat stål. Skiva i marmor. Längd 60 cm, bredd 60 cm, höjd 45 cm.

    Slutpris 1 500 SEK
    Utropspris
    4 000 SEK
    POUL KJAERHOLM, stolar, 4 st, "PK8", Fritz Hansen, modern tillverkning.

    Lackerade sitsar. Ben i borstad aluminium. Märkta. Sitshöjd 45 cm.

    Slutpris 16 000 SEK
    Utropspris
    20 000 SEK

    Slutpris 13 500 SEK
    Utropspris
    15 000 SEK

    Slutpris 20 001 SEK
    Utropspris
    20 000 SEK
    SOFFBORD, 1980-tal.

    SOFFBORD, 1980-tal.

    Slutpris 1 950 SEK
    Utropspris
    4 000 SEK
    POUL KJAERHOLM, 6 stolar, "PK9", Fritz Hansen, 1980-tal.

    Slutpris 58 000 SEK
    Utropspris
    60 000 SEK