On trend – designföremål för ett modernt hem!

Tidlösa, moderna, funktionella designföremål är ständigt på tapeten och i Skandinavien är vi vana att inredda avskalat, svalt och ljust. I ett lugnt hem behövs därför några eklektiska inslag som tillför en fin balans mellan personlighet och stilrent. Tidlösa tillika stilrena kombinationer i form av läder och trä eller glass och metall är säkra kort att satsa på, likväl som att satsa på designikoner i form av stolar, fåtöljer, bord och soffor som håller över tid. Med dekorativa föremål som ljusstakar, vaser, böcker, keramik, litografier och lampor får du enkelt till en personliga känsla – och kom ihåg att våga blanda högt och lågt! Italienska klassiker från 70-talet går utan tvekan ihop med fransk modernism eller dansk design. Blanda in olika texturer och material, eller lyft in en accentfärg, så får du ett ombonat och vackert hem rätt i tiden!

 
ELLSWORTH KELLY, litografi, ur Derrière le Miroir nr 149 1964.
Slutpris 
1 200 SEK
Utropspris 
2 000 SEK
SIDEBOARD, möjligen IKEA 1980-tal.
Slutpris 
1 500 SEK
Utropspris 
2 000 SEK
BARSTOLAR, 3 ST Harry Bertoia Knoll International,
Slutpris 
7 262 SEK
Utropspris 
6 000 SEK
PAOLO PIVA, soffbord, "Alanda", B & B Italien, formgivet 1981.
Slutpris 
22 000 SEK
Utropspris 
10 000 SEK
HÅKAN BENGTSSON, tuschteckning, enligt uppgift signerad a tergo.
Slutpris 
7 000 SEK
Utropspris 
10 000 SEK
MATTA, Djadjim, Kurdistan, 350 x 255 cm.
Slutpris 
2 000 SEK
Utropspris 
6 000 SEK
NIELS GAMMELGAARD, fåtölj, "Oti", IKEA.
Slutpris 
1 100 SEK
Utropspris 
2 000 SEK
SOFFBORD, 1970-80-tal.
Slutpris 
2 000 SEK
Utropspris 
4 000 SEK
ARNE JACOBSEN, 6 stolar, "Sjuan", Fritz Hansen.
Slutpris 
15 500 SEK
Utropspris 
18 000 SEK
SOFFBORD, 1900-talets andra hälft.
Slutpris 
2 900 SEK
Utropspris 
3 000 SEK
SOFFBORD, 1900-talets slut.
Slutpris 
4 200 SEK
Utropspris 
3 000 SEK
HYLLOR, 4 st, 1900-talets slut.
Slutpris 
950 SEK
Utropspris 
2 000 SEK
ARNE JACOBSEN, stol, "Myran", Fritz Hansen.
Slutpris 
1 400 SEK
Utropspris 
1 500 SEK
ANNA-LISA THOMSON, bordslampa, lergods, Upsala Ekeby.
Slutpris 
1 301 SEK
Utropspris 
1 500 SEK
TIDSKRIFTEN FOTO, 1939-1947, nio volymer.
Slutpris 
350 SEK
Utropspris 
1 500 SEK
ANDERS WIDOFF, olja på duk, signerad och daterad 82.
Slutpris 
1 500 SEK
Utropspris 
3 000 SEK
VÄGGLAMPA, 1900-talets andra hälft,
Slutpris 
1 000 SEK
Utropspris 
1 500 SEK
LJUSKRONA, 1900-talets andra hälft.
Slutpris 
1 500 SEK
Utropspris 
3 000 SEK
FLEMMING LASSEN, tillskriven, fåtölj, Danmark 1940-tal.
Slutpris 
22 000 SEK
Utropspris 
20 000 SEK
SKRIVBORD, funkis, 1930-tal.
Slutpris 
3 200 SEK
Utropspris 
3 000 SEK
DYNOR, 8 st, TILL CH24 Y-STOLEN , Carl Hansen & Søn,
Slutpris 
4 000 SEK
Utropspris 
4 000 SEK
ALEXIUS HUBER, blandteknik, signerad.
Slutpris 
2 500 SEK
Utropspris 
2 000 SEK
SKÅLFAT, marmor.
Slutpris 
2 400 SEK
Utropspris 
1 500 SEK
SAM LARSSON, fåtöljer ett par, "Sam" Dux.
Slutpris 
1 200 SEK
Utropspris 
2 000 SEK
HERTHA HILLFON, skulptur, huckle, Sverige.
Slutpris 
1 000 SEK
Utropspris 
3 000 SEK
INGER EKDAHL, olja på duk, a tergo signerad och daterad /-88.
Slutpris 
7 400 SEK
Utropspris 
3 000 SEK
PABLO PICASSO, etsning och akvatint, signerad och numrerad 40/50.
Slutpris 
38 000 SEK
Utropspris 
30 000 SEK
HANS WIGERT, etsning, provtryck, signerad.
Slutpris 
1 900 SEK
Utropspris 
1 500 SEK
LÄKARBORD, 1900-talets andra hälft.
Slutpris 
750 SEK
Utropspris 
1 500 SEK
CHARLES & RAY EAMES, stol DSR för Vitra.
Slutpris 
1 100 SEK
Utropspris 
1 500 SEK
STURE JOHANNESSON, färgserigrafi, signerad.
Slutpris 
1 700 SEK
Utropspris 
3 000 SEK
SOFFBORD, "Novett", IKEA, 1960-tal.
Slutpris 
1 500 SEK
Utropspris 
2 000 SEK
SOFFBORD, möjligen Danmark, 1970-tal.
Slutpris 
2 500 SEK
Utropspris 
4 000 SEK
PIERRE FORSSELL, ljusstakar, 4 st, mässing, Skultuna.
Slutpris 
705 SEK
Utropspris 
1 500 SEK
BORDSSPEGEL, 1900-talets mitt.
Slutpris 
150 EUR
Utropspris 
150 EUR
TAKLAMPA, modern tillverkning.
Slutpris 
4 600 SEK
Utropspris 
4 000 SEK
JOAKIM FINN, taklampa Belid 1900/2000-tal Danmark.
Slutpris 
500 SEK
Utropspris 
1 500 SEK
BORD, art déco-stil, 1940-tal.
Slutpris 
55 EUR
Utropspris 
150 EUR
SIDEBORD, Art Deco-stil modern tillverkning,
Slutpris 
4 100 SEK
Utropspris 
2 000 SEK
GUSTAV AXEL BERG, pallar, ett par, 1930/40-tal.
Slutpris 
3 000 SEK
Utropspris 
3 000 SEK