On trend – designföremål för ett modernt hem!

SAM LARSSON, karmstolar, 4 st, Dux, sent 1900-tal.
Slutpris
2 100 SEK
Utropspris
3 000 SEK
ALVAR AALTO, soffbord, "Y805B", modell formgiven 1946.
Slutpris
2 020 SEK
Utropspris
2 000 SEK
Slutpris
2 003 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SOFFBORD, 1900-talets andra hälft.
Slutpris
2 001 SEK
Utropspris
2 000 SEK
KARMSTOLAR, ett par, 1900-talets andra hälft.
Slutpris
2 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
FAT, trä, Kalinga stam Luzon Phillipinerna.
Slutpris
2 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
VÄGGBORD, 1900-talets slut.
Slutpris
2 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
STOLAR, 6 st, Frankrike, 1960-tal,
Slutpris
2 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SIDOBORD, Italien 1900-talets mitt/andra hälft.
Slutpris
2 000 SEK
Utropspris
1 500 SEK
MATTA, Djadjim, Kurdistan, 350 x 255 cm.
Slutpris
2 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
SOFFBORD, 1970-80-tal.
Slutpris
2 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
BORD, 2 snarlika, varav ett Fiam, Italien.
Slutpris
1 900 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SOFFBORD, Italien 1900-talets andra hälft.
Slutpris
1 900 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SPEGEL, omkring 1900-talets mitt.
Slutpris
1 900 SEK
Utropspris
2 000 SEK
STOLAR, 4 st, Danmark, 1900-talets andra hälft,
Slutpris
1 900 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BORDSSPEGEL, 1950-tal.
Slutpris
1 900 SEK
Utropspris
1 500 SEK
HANS WIGERT, etsning, provtryck, signerad.
Slutpris
1 900 SEK
Utropspris
1 500 SEK
TORSTEN ESBJÖRNSSON, olja på pannå, signerad,
Slutpris
1 800 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BORDSLAMPOR, ett par, modern tillverkning.
Slutpris
1 800 SEK
Utropspris
2 000 SEK
TAKLAMPA, 1900-talets slut.
Slutpris
165 EUR
Utropspris
200 EUR
SIDOBORD/LAMPBORD, ett par, 1900-talets slut.
Slutpris
1 750 SEK
Utropspris
2 000 SEK
Slutpris
1 700 SEK
Utropspris
3 000 SEK
STURE JOHANNESSON, färgserigrafi, signerad.
Slutpris
1 700 SEK
Utropspris
3 000 SEK
MADELEINE PYK, gouache, signerad.
Slutpris
1 650 SEK
Utropspris
3 000 SEK
VÄGGLAMPOR, ett par, mässing 60/70-tal.
Slutpris
1 650 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BORDSSPEGEL, 1900-talets mitt.
Slutpris
150 EUR
Utropspris
150 EUR
SIDEBOARD, 1900-talets andra hälft.
Slutpris
1 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SERVERINGSVAGN, Cecare Lacca, Italien 1900-talets mitt.
Slutpris
1 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
MAX PECHSTEIN, litografi, monogramsignerad.
Slutpris
1 600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
STOLAR, sex stycken, ASS Tyskland 2004 & 2006.
Slutpris
1 600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
FAT, vrakgods. Sawankhalok, 1400-tal.
Slutpris
1 600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SPEGEL, BELGIEN, 1900-TALETS SLUT,
Slutpris
1 600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
PATRICK JOUIN, hyllor, tre stycken, "Optic", 2000-tal.
Slutpris
1 555 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BORDSLAMPOR, ett par, Bitossi, för Bergboms, 1970-tal.
Slutpris
1 500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
ANDERS WIDOFF, olja på duk, signerad och daterad 82.
Slutpris
1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
LJUSKRONA, 1900-talets andra hälft.
Slutpris
1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BERNDT FRIBERG, vas, stengods, Gustavsberg Studio, 1965.
Slutpris
1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
TAKLAMPA, 1900-TALETS ANDRA HÄLFT.
Slutpris
1 500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SIDEBOARD, möjligen IKEA 1980-tal.
Slutpris
1 500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SOFFBORD, "Novett", IKEA, 1960-tal.
Slutpris
1 500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
VASER, ett par, Kina, 1900-tal.
Slutpris
1 500 SEK
Utropspris
1 500 SEK
VICO MAGISTRETTI, stolar 2 st Italien 1900-talets slut.
Slutpris
1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BRUNO MATHSSON, sidobord,"Annika", Dux, 1900-tal.
Slutpris
1 428 SEK
Utropspris
2 000 SEK
ARNE JACOBSEN, stol, "Myran", Fritz Hansen.
Slutpris
1 400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
ANNA-LISA THOMSON, bordslampa, lergods, Upsala Ekeby.
Slutpris
1 301 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SOFFA, Swedish Modern, 1940-tal.
Slutpris
1 300 SEK
Utropspris
3 000 SEK
JUHANI HARRI, Assemblage.
Slutpris
114 EUR
Utropspris
500 EUR
TAKLAMPA, 1900-talets andra hälft.
Slutpris
1 201 SEK
Utropspris
1 500 SEK
Slutpris
1 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
KARMSTOLAR, 4 st, 1950-tal.
Slutpris
1 200 SEK
Utropspris
1 800 SEK
SOFFBORD, 1900-talets slut.
Slutpris
1 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Slutpris
1 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SAM LARSSON, fåtöljer ett par, "Sam" Dux.
Slutpris
1 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BORD, 1900-talets mitt.
Slutpris
1 101 SEK
Utropspris
2 000 SEK
CHARLES & RAY EAMES, stol DSR för Vitra.
Slutpris
1 100 SEK
Utropspris
1 500 SEK
Slutpris
1 100 SEK
Utropspris
1 500 SEK