On trend – designföremål för ett modernt hem!

SIDEBOARD, 1900-talets andra hälft.
Slutpris
1 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BARSTOLAR, 3 ST Harry Bertoia Knoll International,
Slutpris
7 262 SEK
Utropspris
6 000 SEK
SVENSK FORMGIVARE, taklampa, Sverige, 1930-40-tal.
Slutpris
11 611 SEK
Utropspris
10 000 SEK
Slutpris
7 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
VÄGGLAMPOR, ett par, mässing 60/70-tal.
Slutpris
1 650 SEK
Utropspris
2 000 SEK
STOLAR, ett par, 1950/60-tal.
Slutpris
700 SEK
Utropspris
1 500 SEK
VASER, ett par, Kina, 1900-tal.
Slutpris
1 500 SEK
Utropspris
1 500 SEK
HANS WIGERT, etsning, provtryck, signerad.
Slutpris
1 900 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SPEGEL, omkring 1900-talets mitt.
Slutpris
1 900 SEK
Utropspris
2 000 SEK
PALLAR, 3 st, 1900-talets andra hälft.
Slutpris
750 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SOFFBORD, 1900-talets andra hälft.
Slutpris
2 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK
TAKLAMPA, mässing, 1900-talets andra hälft.
Slutpris
4 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
PIERRE FORSSELL, ljusstakar, 4 st, mässing, Skultuna.
Slutpris
705 SEK
Utropspris
1 500 SEK
REY URBAN, fat, sterlingsilver, Stockholm, 1985.
Slutpris
650 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SOFFBORD, 1900-TALETS ANDRA HÄLFT.
Slutpris
2 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
MATBORD, Natuzzi, Italien, omkring 2000.
Slutpris
2 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SPEGEL, Glasmäster, Markaryd, 1950/60-tal.
Slutpris
3 500 SEK
Utropspris
5 000 SEK
LISA LARSON, mask, keramik, 1900-talets andra hälft.
Slutpris
2 625 SEK
Utropspris
4 000 SEK
STOLAR, sex stycken, ASS Tyskland 2004 & 2006.
Slutpris
1 600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
TAKLAMPA, 1900-talets andra hälft.
Slutpris
651 SEK
Utropspris
2 000 SEK
PIERO LISSONI, matbord, för Porro, italien, 2008.
Slutpris
8 200 SEK
Utropspris
8 000 SEK
TAKLAMPA, 1900-talets slut.
Slutpris
165 EUR
Utropspris
200 EUR
FAT, trä, Kalinga stam Luzon Phillipinerna.
Slutpris
2 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
BORD, 2 snarlika, varav ett Fiam, Italien.
Slutpris
1 900 SEK
Utropspris
3 000 SEK
MATTA, Djadjim, Kurdistan, 350 x 255 cm.
Slutpris
2 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
DYNOR, 8 st, TILL CH24 Y-STOLEN , Carl Hansen & Søn,
Slutpris
4 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
CLAUS BONDERUP, "Semipendel", 1900-talets andra hälft.
Slutpris
661 SEK
Utropspris
1 500 SEK
IVAR JOHNSSON, skulptur, gips.
Slutpris
5 800 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SPEGEL, BELGIEN, 1900-TALETS SLUT,
Slutpris
1 600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
VICO MAGISTRETTI, stolar 2 st Italien 1900-talets slut.
Slutpris
1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BARNSTOL, 1900-talets andra hälft.
Slutpris
700 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SOFFBORD, 1970-80-tal.
Slutpris
2 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SERGIO RODRIGUES, fåtölj, "Leve Kilin", formgiven 1973.
Slutpris
6 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
Slutpris
20 000 SEK
Utropspris
25 000 SEK
BORDSSPEGEL, 1950-tal.
Slutpris
1 900 SEK
Utropspris
1 500 SEK
PAAVO TYNELL, taklampa, Idman, 1900-talets mitt.
Slutpris
2 450 EUR
Utropspris
3 000 EUR
BORD, art déco-stil, 1940-tal.
Slutpris
55 EUR
Utropspris
150 EUR
LUKAS GÖTHMAN, olja på duk, signerad o daterad 2002 atergo.
Slutpris
9 600 SEK
Utropspris
12 000 SEK
SOFFBORD, 1930-40-tal.
Slutpris
605 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SOFFBORD, 1900-talets fjärde kvartal.
Slutpris
600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
JOSEF FRANK, bordsunderrede, firma Svenskt Tenn.
Slutpris
555 SEK
Utropspris
1 500 SEK
KAI RUOKONEN, golvlampa, Orno 1970-tal.
Slutpris
3 000 EUR
Utropspris
4 000 EUR
BORDSLAMPOR ett par Bergboms 1900-talets senare del.
Slutpris
550 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SOFFBORD, Italien 1900-talets mitt.
Slutpris
550 SEK
Utropspris
2 500 SEK
HYLLOR, 4 st, 1900-talets slut.
Slutpris
950 SEK
Utropspris
2 000 SEK
LJUSKRONA, 1900-talets andra hälft.
Slutpris
1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
VÄGGLAMPOR, ett par, Italien, 1900-talets andra hälft.
Slutpris
4 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
JUHANI HARRI, Assemblage.
Slutpris
114 EUR
Utropspris
500 EUR