1062763
Hertha Bengtson
(1917-1993)
Hertha bengtson, servisdelar, 55 delar, porslin, "blå eld", gustavsberg, 1900 talets andra hälft

HERTHA BENGTSON, servisdelar, 55 delar, porslin, "Blå eld", Gustavsberg, 1900-talets andra hälft.

4 mattallrikar 25 cm
10 assietter 23 cm
9 skålar 20 cm
3 äggkoppar
4 st salt/pepparstöare
1 såsskål
1 serveringstallrik
2 karotter med lock
9 uppläggningsskålar i olika storlekar
10 uppläggningsfat olika storlekar
1 runt uppläggningsfat 33 cm
Vattenkanna 24 cm

Slitage. Flertalet med nagg, märken, repor, färgbortfall, krackelyr och missfärgningar

Johanna Graflund
Johanna Graflund
Värderare, biträdande klockspecialist
+46(0)704-557104

Telefontid: Mån - Fre 9-13

Slutpris
7 000
652
724
Utropspris
4 000 SEK
Budhistorik (17 bud)
20 jun 2018 12:13
7 000 SEK
8
20 jun 2018 12:13
7 000 SEK
20 jun 2018 12:04
6 480 SEK
20 jun 2018 12:04
6 280 SEK
20 jun 2018 12:03
6 200 SEK