Duka med stil

Vintageföremål för en personlig dukning

CHAMPAGNEKYLARE, försilvrad, 1900-talets mitt.
Slutpris
1 500 SEK
Utropspris
1 500 SEK
KUDDAR, 6 st, kelim, modern tillverkning.
Slutpris
2 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
STOLAR, 6 st olika, Thonettyp, 1900-tal.
Slutpris
4 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SKÅLFAT, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Slutpris
1 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK
BOJAN, porslin. Transition, 1600-tal.
Slutpris
6 606 SEK
Utropspris
3 000 SEK
LIN UTZON, 3 skålar, porslin, Royal Copenhagen, 1980-tal.
Slutpris
1 350 SEK
Utropspris
2 000 SEK
GLASSERVIS, 55 delar, "Odelberg Junior", Kosta.
Slutpris
20 000 SEK
Utropspris
25 000 SEK
OKÄND KONSTNÄR, 16/1700-tal. Olja på duk.
Slutpris
12 500 SEK
Utropspris
15 000 SEK
TEDOSA, fajans. Holland, 1700-tal.
Slutpris
1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
LJUSSTAKAR, ett par, brons, England, 1800-tal.
Slutpris
1 100 SEK
Utropspris
1 500 SEK
LJUSSTAKAR, ett par, brons, 1800-tal.
Slutpris
300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SKÄNK / SIDEBOARD, omkring år 1900.
Slutpris
10 500 SEK
Utropspris
8 000 SEK
BESTICK, 16 delar, bl.a Wahlström, 1800-tal.
Slutpris
2 711 SEK
Utropspris
3 000 SEK
MORTEL MED PISTILL, brons, troligen 1600-tal.
Slutpris
2 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
FAT, porslin, Kina, Qianlong (1736-1795).
Slutpris
570 EUR
Utropspris
400 EUR
BORD, tidigt 1900-tal.
Slutpris
2 900 SEK
Utropspris
3 000 SEK
MATTA/VOJLOCK, old Tibet, ca 114 x 119-138,5 cm.
Slutpris
11 600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
VASER, ett par, cloisonné, Japan, 1900-tal.
Slutpris
2 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Slutpris
1 100 SEK
Utropspris
2 000 SEK
CHAMPAGNEKYLARE, koppar, 1700-/1800-tal.
Slutpris
1 600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
ALADÅBFORMAR, 3 st, koppar, 1800-tal.
Slutpris
2 400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
GEORG JENSEN, skål, silver, Köpenhamn, 1925-32.
Slutpris
6 200 SEK
Utropspris
8 000 SEK
BOCKBORD, allmoge, 1800/1900-tal,
Slutpris
4 150 SEK
Utropspris
3 000 SEK
STEKFAT, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Slutpris
4 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
TRÄDGÅRDSBORD, gjutjärn.
Slutpris
3 850 SEK
Utropspris
3 000 SEK
GOLVLJUSSTAKAR, ett par, 1900-tal.
Slutpris
1 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
JARDINJÄR, mässing, 1800-talets början.
Slutpris
1 500 SEK
Utropspris
1 500 SEK
JARDINJÄR OCH YTTERFODER, koppar, 1900-talets början.
Slutpris
700 SEK
Utropspris
1 500 SEK
LJUSSTAKAR, ett par, brons, gustavianska, sent 1700-tal.
Slutpris
2 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Slutpris
300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
CHAMPAGNEKYLARE, mässing, 1700-tal.
Slutpris
2 399 SEK
Utropspris
2 000 SEK
VAS, porslin, Kina, 1900-tal.
Slutpris
3 088 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BESTICKSERVIS, 43 delar, silver, "Olga". GAB, 1900-tal.
Slutpris
7 200 SEK
Utropspris
6 000 SEK
MATTA, kelim, Veramin, 292 x 209 cm.
Slutpris
750 SEK
Utropspris
6 000 SEK
LJUSSTAKE, brons, 1700-tal.
Slutpris
800 SEK
Utropspris
1 500 SEK
CHAMPAGNEKYLARE, mässing, 1800-tal.
Slutpris
1 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
MATTA, Kelim orientalisk, ca 482 x 343 cm.
Slutpris
14 000 SEK
Utropspris
18 000 SEK
SIMON GATE, champagneglas, 10 st, "Salut", Orrefors Sandvik.
Slutpris
1 600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
URNA, brons, 1800-tal.
Slutpris
1 600 SEK
Utropspris
1 500 SEK
TRÄDGÅRDSBORD, med stenskiva. 1900-tal.
Slutpris
2 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
TRÄDGÅRDSBORD, 1900-talets andra hälft.
Slutpris
550 SEK
Utropspris
2 500 SEK
STEKFAT, porslin, Kina, Qianlong (1736-1795).
Slutpris
3 655 SEK
Utropspris
4 000 SEK
TUPP, porslin, Kina, 1900-tal.
Slutpris
1 000 SEK
Utropspris
1 500 SEK
KAROTT, porslin, Kanton, Kina, tidigt 1800-tal.
Slutpris
11 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
YTTERFODER, mässing, 1700-tal.
Slutpris
2 199 SEK
Utropspris
2 000 SEK
LJUSSTAKAR, ett par, brons, 1700-tal eller äldre.
Slutpris
10 700 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Slutpris
300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
MATBORD med PALLAR 8 st, modern tillverkning.
Slutpris
4 700 SEK
Utropspris
3 000 SEK
KUDDFODRAL, 6 st, kelim, Anatoliska, ca 60 x 40 cm.
Slutpris
2 600 SEK
Utropspris
3 500 SEK
MATTA, kelim, Veramin, 152 x 100 cm.
Slutpris
650 SEK
Utropspris
2 000 SEK
KORKSKRUVAR, 5 st, 1800-/1900-tal.
Slutpris
650 SEK
Utropspris
1 500 SEK
STRÖARE, flintgods, 1700-/1800-tal.
Slutpris
300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
LJUSSTAKE, brons, 1600-/1700-tal.
Slutpris
455 SEK
Utropspris
1 500 SEK
DURKSLAG, mässing, 1700-tal.
Slutpris
1 111 SEK
Utropspris
1 500 SEK