Artek - Art & Technology

Här presenterar Bukowskis en samling utsökta föremål av det finländska designföretaget Artek. Artek grundades år 1935 och är än idag känt som en av de mest innovativa bidragarna till modern design, mycket tack vare deras tidlösa och minimalistiska estetik. Namnet Artek är en sammanställning av Art (konst) och teknologi. Genom att kombinera sina radikala grundares ideologi med en dynamisk syn på produktutveckling står företaget idag mera än någonsin för konst och teknik – art and technology .

ALVAR AALTO, FÅTÖLJ, 401, Artek 1940-tal.
Slutpris
280 EUR
Utropspris
400 EUR
ALVAR AALTO, BORD 95, Artek, 1990-tal.
Slutpris
160 EUR
Utropspris
200 EUR
ALVAR AALTO, BORD, Artek 1990-tal.
Slutpris
300 EUR
Utropspris
200 EUR
ALVAR AALTO, PALLAR, 3 st, E60, Artek, 1990-tal.
Slutpris
340 EUR
Utropspris
150 EUR
Slutpris
260 EUR
Utropspris
200 EUR
Slutpris
240 EUR
Utropspris
200 EUR
AINO AALTO, bord, modell 910, Artek 1990-tal.
Slutpris
495 EUR
Utropspris
500 EUR
ALVAR AALTO, KARMSTOL modell 46, Artek.
Slutpris
260 EUR
Utropspris
150 EUR
Slutpris
240 EUR
Utropspris
200 EUR
SPEGEL, Artek 1900-talets slut.
Slutpris
220 EUR
Utropspris
150 EUR
ALVAR AALTO, BORD 86, Artek, 2000-tal.
Slutpris
1 040 EUR
Utropspris
300 EUR