1090613
Carl Larsson
(1853-1919)
Carl larsson, etsning, signerad c.l. med blyerts. utförd 1909. etat 2. "lisbeth spelar teater"

CARL LARSSON, etsning, signerad C.L. med blyerts. Utförd 1909. Etat 2. "Lisbeth spelar teater".

Plåtstorlek 11,6 x 16,2 cm.

Ej examinerad ur ram. Helhetsintrycket är gott.

Proveniens

Privat samling.

Hjert & Hjert 69.

Övrigt

Tryckt för Axel L. Romdahls katalog, "Carl Larsson som etsare", Sveriges Allmänna Konstförenings publikation XXI 1913, bibliofilupplagan. Efter en akvarell från 1898 föreställande konstnärens dotter Lisbeth. Plåten i privat ägo.

Pedro Westerdahl
Pedro Westerdahl
Specialist klassisk konst 1800/1900-tal
+46 (0)8 614 08 05

Telefontid: Mån - Fre 9-13

Slutpris
3 856
359
399
Utropspris
4 000 SEK
Budhistorik (6 bud)
7 okt 2018 17:57
3 856 SEK
7 okt 2018 17:57
3 656 SEK
7 okt 2018 17:57
3 456 SEK
7 okt 2018 17:57
3 256 SEK
3 okt 2018 20:30
3 000 SEK