1090615
Carl Larsson
(1853-1919)
Carl larsson, etsning, signerad c.l. med blyerts. utförd 1916. etat 2. "lektyr"

CARL LARSSON, etsning, signerad C.L. med blyerts. Utförd 1916. Etat 2. "Lektyr".

För Föreningen för Grafisk Konst. 165 signerade exemplar. Plåtstorlek 19,5 x 15 cm.

Ej examinerad ur ram. Helhetsintrycket är gott.

Proveniens

Privat samling.

Hjert & Hjert 106.

Övrigt

Plåten i privat ägo.

Pedro Westerdahl
Pedro Westerdahl
Specialist klassisk konst 1800/1900-tal
+46 (0)8 614 08 05

Slutpris
7 800
731
812
Utropspris
5 000 SEK
Budhistorik (19 bud)
7 okt 2018 22:41
7 800 SEK
7 okt 2018 22:41
7 600 SEK
7 okt 2018 22:41
7 505 SEK
7 okt 2018 22:33
6 700 SEK
7 okt 2018 22:33
6 500 SEK